• 12:45 – День Збройних Сил України в 2017 році дата 
  • 14:49 – Коли День Святого Валентина в 2017 році? Коли день закоханих в 2017? 
  • 20:01 – Сценарій 8 березня в дитячому саду для дітей середнього віку 2017 
  • 11:13 – Коктейлі на Новий рік 2017 рецепти з фото 

Старий Новий рік 2017: якого числа, як відсвяткувати, традиції і прикмети

Старий Новий рік завершує довгу низку зимових свят . Цей день не відноситься до категорії загальнодержавних вихідних, але це не заважає жителям пострадянського простору використовувати 13 січня як черговий привід для проведення сімейного застілля, походу в ресторан або збору дружньої вечірки. Розберемо детальніше, звідки прийшов цей свято, і які традиції пов'язані з його проведенням.


Історія Старого Нового року в Росії та Україні


У давні допетровські часи жителі Російської імперії відзначали Новий рік 1 вересня. Пояснювалося це просто: в даний час можна з упевненістю сказати, наскільки успішний поточний сільськогосподарський рік, підрахувати урожай і готуватися до відпочинку після важких літніх робіт. Однак великий новатор Петро Перший змінив звичну традицію, видавши у 17 столітті указ перенести свято з 1 вересня на 1 січня.


Старий Новий рік 2017: якого числа, як відсвяткувати, традиції і прикмети
Історія Старого Нового року налічує не одну сотню років!

Після того як на території імперії відбулися жовтневі події 1917 року, в країну прийшла радянська влада. Реформи торкнулися не тільки економічного і соціального життя суспільства, але і календаря, за яким жили в країні. З 1918 року офіційним літочисленням став Григоріанський календар, за яким на той момент жило більшість розвинених країн світу. Запровадження нового підходу до рахунку років викликало в країні повну плутанину.


У той рік жителі колишньої Російської імперії лягли спати 31 грудня, а прокинулися 14 лютого! Розрив між летоисчислениями становить 13 днів, що і призвело до народження цікавого хронологічного казусу у вигляді появи Нового року за старим стилем. Свято прижилося ще й тому, що православні, які дотримуються посту, не могли відзначити Новий рік, наступаючий до Різдва Христового. А ось в ніч з 13 на 14 січня заборон на споживання м'ясної їжі, веселощі і музику вже немає.


Старий Новий рік в інших країнах світу


Після розвалу Радянського Союзу традиція відзначати Новий рік за старим стилем збереглася. Хто відмовиться від ще одного свята в довгі зимові вечори Цей день шумно і весело відзначають білоруси, азербайджанці, узбеки, грузини, молдавани, вірмени і казахи. Традицію зберегли жителі країн Балтії, а також деякі представники колишньої Югославії: у Сербії, Македонії і Чорногорії з задоволенням святкують другий Новий рік.


Старий Новий рік 2017: якого числа, як відсвяткувати, традиції і прикмети
Дві різні дати Нового року – не рідкість для багатьох країн світу

Не обійшлося без хронологічних феноменів і в інших державах. Наприклад, швейцарці перейшли на нове обчислення на рубежі 17 і 18 століть, тому в деяких частинах цієї країни прийнято святкувати відразу два Нових роки. Алжирці, марокканці та тунісці раніше жили за літочисленням берберів, але з часом перейшли на Григоріанський календар. Берберська рахунок був спорідненим Юліанським календарем, тому що у них теж утворилася тринадцатидневная різниця і дві новорічні святкування.


Давньослов'янські традиції


До появи Старого Нового року 14 січня входило в список важливих давньослов'янських свят. На цю дату припадав день святого Василя, який було прийнято проводити обряди для підвищення врожайності в майбутньому році. Цей день, на думку наших пращурів, «годував» весь наступний рік. У деяких районах приступали до обрядового сівби ярих злакових культур, здійснюючи підношення силам природи.


По підлозі хати розсипалось зерно, а слов'яни просили у вищих сил дати злакам життєву енергію для гарній схожості і багатого врожаю. Після проведення обряду розсипанне зерно ретельно збирали і першим кидали в землю при весняній сівбі. Саме звідси ростуть корені широко відомою традицією «посівати» в будинках і квартирах на Старий Новий рік.


А щоб зрозуміти на який урожай можна розраховувати в новому році, на Васильєв день було прийнято варити обрядову кашу. Почесна функція довірялася старшої господині. Казанок з варивом ставилося в піч на всю ніч і нудився на вугіллі. З першими променями сонця кашу виймали і пробували: якщо вона вийшла наваристою і розсипчастою, то і рік буде ситим і багатим. Клеклая і в'язка каша викидалася далеко за ворота, щоб відвести загрозу від родини неврожайного року.


Старий Новий рік 2017: якого числа, як відсвяткувати, традиції і прикмети
На Старий Новий рік важливо щедро пригостити всіх гостей в будинку

Ще однією неодмінною традицією було відвідування сусідніх дворів. Кожна господиня готувала ситне частування, а господар заколював порося. Стіл повинен був ломитися від м'ясних пирогів, кров'яних ковбас та інших ласих страв. З допомогою такого підношення слов'яни прагнули домогтися розташування святого Василя, який вважався у них покровителем свинарства. Щедрий стіл із стравами зі свинини повинен був умилостивити святого і забезпечити дому здоровий і численний виводок свинок.


Молодь з нетерпінням чекала Старого Нового року, щоб провести ритуали ворожінь . Наші предки вважали, що передбачення в цей день мають особливу силу і відрізняються правдивістю, так як межа між світом живих і пристановищем духів стає особливо тонкою. Звичайно, найбільш цікавими були дівчата. У ніч на 14 січня вони вирушали до сусідських дворах, щоб підслухати біля віконця розмови за столом. Такий нехитрий ритуал давав можливість дізнатися відповідь на питання про заміжжя і сімейного життя.


Якщо перше слово, яке вдалося розібрати, було «йти», то наречений на підході, слово «сидіти» означало ще один рік перебування в дівках, а якщо дівчина заставала сварку, то вважалося, що її сімейне життя буде сповнена бурхливих скандалів. Ще одним поширеним способом було ворожіння по Святцях. Гадаю загадував рядок і вірш в книзі, а потім читав прогноз на найближче майбутнє. Не забували наші предки спостерігати і за погодою. Саме в цей день можна дізнатися, якими будуть весна й літо:

міцний мороз і відсутність снігу повідомляли навченим людям похилого віку, що зерно добре вродить;
різке потепління говорило, що багатого врожаю можна не чекати, так як літо буде супроводжуватися прохолодною погодою і частими дощами;
хуртовини й бурани тлумачилися, як пророцтво великого врожаю горіхів;
сніг з дощем призведе до літньої спеки і посухи;
ожеледь є знаком, що гряде морозна і тривала весна.Старий Новий рік 2017: якого числа, як відсвяткувати, традиції і прикмети
Погода в святковий день вказувала на те, яким буде наступний рік

Сучасні святкові традиції


У Старий Новий рік сучасники з задоволенням згадують давні святкові обряди: готують кутю, щоб залучити в сім'ю благополуччя і провести наступний рік в достатку, ліплять незвичайні вареники, які ховають «предсказательная» сюрприз у вигляді монетки, каблучки або інших предметів. Молодь традиційно ходить «посівати», співати колядки та збирати від господарів данину у вигляді фруктів, випічки або грошей.


Старше покоління використовує свято, щоб у черговий раз зібрати за столом рідню, пригостити запрошених смачною вечерею і подивитися старі добрі кінострічки . У багатьох містах цього дня, як і в звичайний Новий рік, на площах організовуються катки, концерти, інтерактивні програми і шоу, так що можна вибратися в центр з великою дружньою компанією, щоб відпочити від домашніх посиденьок.

загрузка...
Старий Новий рік 2017: якого числа, як відсвяткувати, традиції і прикмети
  • Коментують
  • Сьогодні
  • Читають