• 14:49 – Коли День Святого Валентина в 2017 році? Коли день закоханих в 2017? 
  • 11:13 – Коктейлі на Новий рік 2017 рецепти з фото 
  • 23:13 – Церковні свята 2017. Календар церковних свят 
  • 21:07 – Меню на новий рік 2017 

Підготовка до Великого посту: тиждень митаря і фарісея в 2017 році

Тиждень про митаря і фарісея в 2017 році - 5 лютого
З неділі про митаря і фарісея починається період підготовки до Великого посту, який закінчується в неділю. Нагадуємо, що тижнем на Русі називали неділю - день тижня, а не звичний нам зараз період у сім днів. Хто ж такі митар і фарисей і чому ми згадуємо про них напередодні посту?

«Ну ось і Великий піст наближається», — приходить в голову кожному з нас. Справді, поки ще тільки «наближається». Якщо для багатьох пост сприймається передусім як обмеження в їжі, то до цього ще далеко, цілих три тижні. Більш того, найближча седмиця «суцільний»: не будемо постити навіть у ті дні, в які постимо майже цілий рік — у середу та п'ятницю. Але ми вже зовсім близько до тих дверей покаяння, які просимо відчинити для нас Господа.

Притча про митаря про фарісея

Господь сказав цю притчу. Два чоловіки зайшли в Храм помолитись, один фарисей, а другий — митар. Фарисей став і молився про себе так: «Боже! Дякую тобі, що я не такий, як інші люди — користолюбці, несправедливі, перелюбники, або хоча б як оцей митар. Ні, я дотримуюся посту двічі в тиждень і жертвую десяту частину всього мого зиск!» А митар, ставши подалі, навіть очей не смів звести до неба, а тільки бив себе в груди зі словами: «Боже, будь милостивий до мене, грішного!» Кажу вам, що другий пішов до себе додому більш виправданим, ніж перший. Бо кожен, хто підносить себе, буде принижений, а всякий, хто упокорює себе, буде піднесений.
Слово «фарисей» давно стало загальним, адже фарисеї, як певний тип людей незалежно від їх релігійної приналежності, рід вічний і безсмертний. «Дві людини прийшли в Храм помолитися, — так починається притча. — Один був фарисей, а другий — митар (збирач податків для римської скарбниці)». Неможливо підібрати більш несхожих один на одного людей. Фарисеї (що буквально означає «чисті», «відокремлені») були авторитетними і шанованими в народі, тлумачами релігійного Моїсеєва Закону (Тори). Біда лише в тому, що прагнення до його неухильного дотримання приводило їх до нестерпного формалізму.
Навпаки, до митарям, цим нікчемним «колабораціоністів» і «зрадникам», що складався на службі у римських окупаційної влади, жиди ставилися з гидливістю, вважаючи для себе оскверненням всяке з ними спілкування. Фарисей з притчі підноситься над митарем. Митар же не сміє очей звести до неба і тільки б'є себе в груди зі словами: «Боже, милостивий будь до мене, грішного!» — Але саме він, а не фарисей, — підсумовує притча, — «пішов додому більш виправданим. Бо кожен, хто підносить себе, буде принижений, а хто принижує (мучимо себе, буде піднесений». Богослужбові піснеспіви тижня невтомно варіюють цю яскраву тему істинного і помилкового покаяння. Зарозумілість і самопревозношение, поєднане з приниженням інших, іменуються «мерзенним надмением» і «безглуздим свирепством». Не уподібнюємося і ми часто фарисею, не молимося його молитвою?

Хто такий митар

Митник — це «відкупник» або «збирач податків». Сам цей професійний термін цілком нейтральний і означає будь-якого представника «податкової служби», але у відомої євангельської притчі йдеться про єврейському збирача податей для римської скарбниці після входження Палестини до складу Римської імперії (з 63 р. до н. е). Тому в слов'яно—руської традиції він став загальним і означає, як правило, євангельського митаря — «лиходія» і «гнобителя». Це пов'язано з особливим статусом митарів в іудейському суспільстві.
Іудейський народ справедливо ненавидів митарів за те, що вони служили окупантам як екзекуторів і часто користувалися своїм «службовим становищем» для особистого збагачення, обираючи при цьому своїх одноплемінників. З іншого боку, вже сама ця професія вважалася ритуально «нечистою», оскільки, згідно з єврейським релігійним законодавством, податки було платити тільки в Єрусалимський храм — єдине місце земного перебування Бога.
Талмуд прирівнював митарів до грішників, язичникам і прелюбодеям і наказував відлучений від Синагоги. Цілком зрозуміло, що і Христос піддавався докорів з боку фарисеїв, цих охоронців релігійної «чистоти» за те, що Він спілкується з «нечистими» митарями. Тому притча Спасителя було зухвалим викликом «суспільної свідомості»: Він хотів сказати, що безповоротно «втрачених» людей немає, і тому навмисно обрав в якості прикладу щиру молитву митаря, більш бажану Богові, ніж лицемірне самопревозношение формально праведних фарисеїв.
«Митники та блудодійки випереджують вас у Боже Царство» сказано в Євангелії від Матвія. Відомо, що Матвій, один з Дванадцяти апостолів, до звернення був митарем. У російській мові у слові «митар» наголос на першому складі! Поширений в церковній сфері форма «митар» могла виникнути за аналогією зі словом «митарства» та стала «професійним неологізмом», як «компас» у моряків, «іскра» у водіїв або «засуджений» у міліцейському середовищі.

Хто такий фарисей

Фарисеї — назва одного з трьох давньоєврейських релігійно—політичних течій (поряд з садукеями і єсеями), що виникли в епоху Маккавеїв (в середині 2 століття до нашої ери). Сам термін перекладається як «відокремилися», «відокремлені», тобто «чисті» в релігійному і ритуальному відношенні. Фарисеї були духовними лідерами нації і користувалися підтримкою і глибокою симпатією народу. Їх вплив посилювався і гем, що письменники, знавці і вчителі Писання, в переважній більшості належали до фарисеїв. Основна турбота фарисеїв полягало в тлумаченні і строгому дотриманні Тори (Закону Мойсея). При цьому для них існувала не тільки «письмова Тора», але і «усна Тора», восходившая до батьківським традиціям, не зафіксованим у зводі Мойсея. Користуючись витонченими методами тлумачення, найчастіше штучними, не мають прямий опори в тексті Гори, вони, по суті, розвивали релігію Мойсея і, на відміну від саддукеїв, вірили у воскресіння мертвих, існування ангелів і духів. Ці уявлення увійшли в християнську догматику. Тому ставлення до фарисеїв євангельських часів не може бути однозначним. Не випадково, що, за образним висловом одного західного історика, саме два фарісея («таємні учні» Никодим і Йосиф Аримафейський) з честю поховали Христа, а третій поширив Його вчення але всьому світу (мається на увазі фарисей Савл, майбутній апостол Павло). Основним джерелом інформації про фарісеях є юдейський історик Йосиф Флавій і Новий Завіт.

Піснеспів неділі про митаря і фарісея

В Тиждень митаря і фарісея на Всеношній у Церкві починають співати особливу спів. Ця молитва уклінна — коли її співають, все в храмі опускаються на коліна.

Переклад зі старослов'янської:
Жизнодавец! Відкрий мені двері покаяння, бо душа моя з раннього ранку прагне до Твого святого храму, так як її храм тілесний весь осквернений: але Ти, як щедрий, очисти його по безмірній милості Твоєї.
Богородиця! настав мене на путь спасіння, бо я осквернив душу свою ганебними гріхами і все життя своє провів у лінощах: але Ти Своїми молитвами визволи мене від усякої нечистоти.
Я, нещасний, думаючи про безліч зроблених мною беззаконня, тремчу страшного дня суду: але, сподіваючись на Твою безмірну милість, як Давид, взиваю до Тебе: помилуй мене, Боже, по великій Твоїй милості.

Стихира про митаря і фарісея (співається на всеношній)

загрузка...
  • Коментують
  • Сьогодні
  • Читають