• 14:49 – Коли День Святого Валентина в 2017 році? Коли день закоханих в 2017? 
  • 11:13 – Коктейлі на Новий рік 2017 рецепти з фото 
  • 23:13 – Церковні свята 2017. Календар церковних свят 
  • 21:07 – Меню на новий рік 2017 

Підготовка до Великого посту: тиждень про Страшний суд у 2017 році

Третя неділя підготовчого періоду перед Великим постом називається в церковному календарі Тижнем про Страшному суді або Тижнем м'ясопусним.
Тиждень про Страшний суд у 2017 році - 19 лютого

Слов'янське слово «м'ясопуст» означає припинення вкушання м'яса. У Римсько-Католицької Церкви цьому поняттю відповідає добре нам знайоме слово «карнавал» (від латинських слів carne і vale, буквально – «прощавай, м'ясо»).
За цією неділею слід Сирна седмиця . Вона називається так тому, що з цього дня з церковним Статутом не дозволяється їсти м'ясо, а тільки молочні продукти, яйця і рибу. Сенс цього давнього звичаю у тому, щоб поступово привчати себе відступати від приємних страв і без печалі переходити до великопостному стриманості.
В середу і в п'ятницю Сирної седмиці замість Божественної літургії звершується особливе богослужіння, схоже з великопісним чином. В суботу Сирної седмиці звершується пам'ять усіх преподобних отців, що в подвигу просяяли.
На цьому тижні, починаючи з вечора вівторка, в певні моменти богослужіння священик виходить з вівтаря і, стоячи на амвоні обличчям до Царських врат, голосно вимовляє три прохання, супроводжуючи кожне з них земним поклоном. Це – великопісна Молитва преподобного Єфрема Сиріна». Піднявшись після третього земного поклону, священик здійснює дванадцять поясних (малих) поклонів, кожен зі словами «Боже, очисти мене грішного». По закінченні їх, випроставшись, голосно вимовляє молитву святого Єфрема повністю, всі три прохання одне за іншим, без перерви, і творить ще один земний уклін, після чого йде у вівтар. Слідом за священиком, наслідуючи йому, поклони з - вершают і всі присутні у храмі.
Молитва Єфрема Сиріна
«Господи і Владико життя мого! Дух неробства, зневіри, любоначалія і пустослів'я не дай мені. Дух же цнотливості, смиренномудрості, терпіння і любові даруй ми, рабу Твоєму. Їй, Господи Царю, даруй ми зрети моя гріхи і не осуждати брата мого, яко благословен єси на віки віків. Амінь.»

Притча про Страшному суді

Читанням про Страшному суді Церква нагадує нам про те, що долучення до «веселию вічного» буде визначатися тим, наскільки виправданими ми опинимося перед Христом в момент Загального воскресіння.
Розповідь про Страшний суд називають притчею, можливо, тому, що він знаходиться в одному ряду з двома іншими оповідями, які дійсно притчами є: «про десятьох дів» і «про таланти». Але коли ми чуємо слова Господа: «Коли прийде Син Людський і всі святі ангели з ним», то повинні розуміти, що це безпосереднє одкровення Бога про те, як все буде. Подібним є лише поділ людей на козлищ і овець.
У чому ж різниця між тими, хто уподібнений вівцям, і тими, кого Христос порівняв з козлищами? Перші мають любов до Бога, другі мають любов до себе. Як на Суді це перевіряється? Ставленням до ближнього. Христос не випадково на Суді зрівнює Себе з ближнім: що зробили ближнього, зробили Мені.
Як же пов'язані любов до Бога і любов до людини? Чому близький – наш «пропуск» в Рай? Ще у старозавітних іудеїв заповіді про любов до Бога і ближнього, по суті, були нероздільні: «возлюби Господа Бога твого всім серцем твоїм, і всією душею твоєю, і всім розумінням твоїм. Це є перша і найбільша заповідь. Друга ж подібна їй: люби ближнього твого, як самого себе». Неможливо, люблячи Бога, не любити ближнього – образ Божий. Бог є Любов, і якщо людину до Бога є відповідне відчуття, то воно не може замкнутися в собі. Серце, зігріте любов'ю, здатна і прагне зігрівати і серця інших.
На перших щаблях сходження до Бога людині буває непросто зрозуміти, чи дійсно він любить Бога і яка ця любов. Він ходить в храм, сповідається, причащається. Бог йому допомагає, відгукується на молитви. І людині може здатися, що у нього з Богом «все добре»: він щиро Господа любить, читаючи Євангеліє або роздумуючи про Його життя, співчуває Йому.
Але Христос пропонує людині гранично простий критерій перевірки цієї любові: що ти зробив в Моє Ім'я, коли твій ближній потребував? На Страшному суді Христос не запитує про ставлення до ближніх нам. Його питання як ніби дуже прості: нагодував, відвідав у в'язниці? І напевно, немає людини, яка б хоч раз в житті не зробив «доброї справи». Однак увесь сенс судних питань Христа зводиться до іншого, але найголовнішого: пошкодував ти від серця свого життя іншої людини? Адже Богу важливо не саме «добру справу», яке людина зробив, раз Бог так велить, а те, наскільки наше серце стало милосердно.
У чому головна проблема відісланих в вогонь вічний? Напевно вони знали багато про Бога, шанували день недільний, ходили і в лікарні, і в темниці, давали милостиню. Але при цьому серце їх залишилося холодним, незайманим болем іншого, милосердя якось обійшло його стороною, і тому воно залишилося непридатним для блаженної вічності. Але якщо у вогонь вічний підуть наші близькі, чи зможемо ми блаженствувати в Раю? Апостол Павло був готовий пожертвувати своїм порятунком, щоб врятувалися іудеї. Мойсей був готовий пожертвувати собою, не входити в святу землю, тільки щоб був помилуваний народ ізраїльський. Дійсно, яка любов людини до Бога, така і його жертовність заради ближнього.
Що можна сказати про свою надію? Все, що за межею Страшного суду, пов'язано з таємницею майбутнього століття. Можна тільки сказати з вірою, що Бог, який Сам є Любов, в Свою могутність і силу, здатний вирішити і драматичні міркування про те, врятований буде мій ближній «вічного вогню». Ми не знаємо. Але Бог знає, і ми віримо, що якщо ми переживаємо про наших ближніх, тому що любимо їх і бажаємо їм спасіння, то тим більше Бог, заради нас зійшов на Хрест.

Кондак Тижня про Страшному суді

загрузка...
  • Коментують
  • Сьогодні
  • Читають