• 12:45 – День Збройних Сил України в 2017 році дата 
  • 14:49 – Коли День Святого Валентина в 2017 році? Коли день закоханих в 2017? 
  • 20:01 – Сценарій 8 березня в дитячому саду для дітей середнього віку 2017 
  • 11:13 – Коктейлі на Новий рік 2017 рецепти з фото 

Прощена неділя 2017. Перша седмиця великого посту в 2017 році.

Прощена неділю в 2017 році - 26 лютого
Перша седмиця Великого посту в 2017 році - з 27 лютого по 5 березня

Три підготовчих до Великого посту неділі залишилися позаду. Четверте називається Прощеною Неділею або Сыропустным , оскільки це останній день, коли куштують молочну трапезу і яйця. В цей день згадують Адамове вигнання, тобто момент, коли людство позбулося райського блаженства: «Адам вигнаний бысть з раю преслушание і солодощі вивержений»
На утрені останній раз співають псалом 136 «На ріках Вавілонських», який ми чули але неділях починаючи з другої підготовчої до седмиці посту.
Межею між Прощеною неділею і постом служить виконання особою співи, великого прокимна: «Не відверни лиця твого від отрока твого, яко сумую, скоро вислухай ма: вонми душі моєї, і визволи ю». В цей час священнослужителі переоблачаются у вівтарі в темні великопісні облачення. Коли диякон або священик виходить і виголошує молитовні прохання, хор відповідає йому великопісним розспівом, більш стриманим і тихим.

Прощена неділя

В цей день звершується чин, дав неділі назву Прощена. У стародавніх палестинських ченців з лаври Святого Сави існував звичай розходитися в цей день по Іудейській пустелі і проводити пост поодинці, збираючись разом у монастирі до свята Входу Господнього в Єрусалим. Перед розставанням вони заздалегідь просили один в одного прощення, тому що ніхто не знав — чи він повернеться живим (в пустелі водилися леви, чатували і інші небезпеки). В пам'ять про цю традицію в наших храмах ввечері (іноді, заради зручності, відразу після літургії) здійснюється чин прощення.
Священик виголошує проповідь і просить вибачення у прихожан за можливі образи, неувага до них і за свою недостойність. У різних храмах можуть існувати свої особливі традиції того, як прощатися в Прощену неділю. Зазвичай стоїть на амвоні настоятель храму тримає хрест, до нього підходять парафіяни, цілують хрест і у відповідь на його «Вибачте», відповідають: «Бог простить, мене простіть». Потім просять вибачення у всіх присутніх в храмі. Попросити вибачення у того, з ким, можливо, був у сварці, дуже важко. І все ж входити в великопісні дні навіть з тінню образи не можна.

Особливі богослужіння у Прощену неділю

• Храмові облачення на аналоях — темного кольору.

• Починається час розлогих, неквапливих церковних служб. Має намір великопісні служби відвідувати (особливо першої седмиці) повинен запастися терпінням.

• У ці дні можна відкрити для себе, чому присвячені маленькі служби, що називаються «годинник». На службах співаються пісні, які відкривають їх богослужбовий сенс.

• Сенс першої години виражений його тропарем, який починають по особливому виконувати, здійснюючи земні поклони. Зазвичай священик проспівує: «Рано почуй голос мій. Царю мій і Боже мій» — і чинить доземний уклін. Хор співає це спів і теж чинить доземний уклін, поки священик виголошує особливі вірші: «Дієслова моя внуши, Боже, розумій звання моє», «Яко до Тебе помолюся, Господи». До цих віршів хор підспівує тропар «Рано почую», все це чергується з поклонами. Це ранкове призывание Бога.

• На третьому часі подібним же чином співають, згадуючи подію П'ятидесятниці: «Господи, іже Пресвятаго Твого Духа в третю годину Апостолом Твоїм низпославый: Того, Благий, не отыми від нас, але обнови нас, благаючих Ти ся».

• Шостий — спогад страшного моменту Розп'яття Христового: «Іже в шестый день і годину, на хресті Пригвождей в ран дерзновенний Адамів гріх, і провин наших рукописання раздери. Христе Боже, і спаси нас».

• Дев'ята година не менш страшний за змістом, це час смерті Ісуса Христа: «Іже в дев'яту годину нас заради плотню смерть вкусивый, умертви плоті нашея мудрування, Христе Боже, і спаси нас».

• Літургія передосвячених дарів

У дні Великого посту можна причаститися на незвичайній службі — Літургії Передосвячених дарів. Звична всім Євхаристія звершується під час посту тільки по суботах і неділях. А у середу і п'ятницю християни причащаються освяченими у попереднє неділю Дарами.

Покаянний канон

На першій седмиці нас очікує заклик до сугубому покаяння. Чотири дні (понеділок, вівторок, середу і четвер ) увечері здійснюється особливе богослужіння — читання великого повечерия з Великим каноном преподобного Андрія Критського.
    Великий покаянний канон стоїть у смисловому центрі богослужінь першої седмиці Великого посту. За змістом він являє собою бесіду кається з його власною душею. Канон великий, він розділений на чотири частини, тому і читається чотири дні. Згадується багато біблійних персонажів (Мойсей, Аарон, Авраам, Йосип, «колесничник Ілля»), приклад яких повинен стимулювати людську душу до очистительному покаяння.

Кондак покаянного канону

загрузка...
    • Коментують
    • Сьогодні
    • Читають