• 12:45 – День Збройних Сил України в 2017 році дата 
  • 14:49 – Коли День Святого Валентина в 2017 році? Коли день закоханих в 2017? 
  • 20:01 – Сценарій 8 березня в дитячому саду для дітей середнього віку 2017 
  • 11:13 – Коктейлі на Новий рік 2017 рецепти з фото 

Субота п'ятої седмиці Великого посту: Похвала Божої Матері або Субота Акафіста

Субота п'ятої седмиці Великого посту: Похвала Божої Матері або Субота АкафістаСубота п'ятого тижня Великого посту особлива. У п'ятницю, напередодні, на святковій утрені вже суботнього церковного дня читається Великий Акафіст Божій Матері. Це свято Похвали Божої Матері або Субота Акафіста. Гімн, який читають у цей день. — найвідоміший і самий перший акафіст Божій Матері.


«Акафіст» з грецької перекладається як «неседальная пісня», тобто «пісня, яку співають не сідаючи, стоячи». Акафіст до Пресвятої Богородиці починається із співу кондака «Взбранной Воєводі победительная», пісні, славящей Божу Матір за неодноразове порятунок від варварів, покушавшихся на Константинополь з 626 року. Тоді авари й слов'яни стояли біля стін Константинополя, і тільки заступництво Божої Матері врятувало місто.
Наше шанування цього свята символічно. Перший раз в історії Церкви Великий акафіст був прочитаний у Влахернському храмі патріархом Константинопольським Фотнем після чудесного порятунку міста від ворожого флоту росів, наших предків, облягали місто в 860 році. Імператор Михайло 3 спішно повернувся з прикордонної армії в столицю і разом з Фотієм занурив у море Ризу Богородиці. Раптово піднялася сильна буря і розметала суду росів, після чого ті втекли. «Втім, наситившись гнівом Божим, вони повернулися додому — правив тоді церквою Фотій молив Бога про це, — а незабаром прибуло від них посольство в царствений місто, просячи прилучити їх божому хрещення. Що і сталося», — повідомляє «Повість тимчасових років».
З тих пір християнська віра стала поширюватися в середовищі росів. У 988 році, тобто через 128 років після цієї події, Русь хрестилася. Церквою встановлено свято, названий Похвала Пресвятої Богородиці в честь чудових избавлений від ворогів Її заступництвом. День свята був призначений на п'яту суботу Великого посту. За цим днем закріпилася тема чудесного втручання Богородиці у військові справи держави. І те, що в історії і в богослужінні було віднесено до Константинополя, кожен православний місто тепер відносить до себе.
Звичайно, можна і вдома прочитати цей акафіст, але громадське богослужіння висловлює соборність Церкви. Таке суспільне читання Великого акафіста нагадує і про православної державності, тому що такі чудеса були можливі тільки завдяки Православ'я як державної релігії.
Великий акафіст складається з кондаков, перемежованих икосами. Ікос, на відміну від кондака, містить текст радісного прославлення («Радуйся, еюже радість засяє: радуйся, еюже клятва зникне») і особливу, повторювану кінцівку-рефрен («Радуйся, Невісто Неневісная»). Кондак і ікос складають як би один блок акафісту. Всього таких блоків 12. З тих пір всі акафісти мають таку форму.
Читання Великого акафіста ввечері в п'ятницю вписано в відправу всенічного бдіння перед суботою. Акафіст читається частинами чотири рази: після шестопсалмия (шість псалмів, читаних на початку утрені, коли гасять всі свічки), під час Полієлею (частина святкової утрені, яка починається зі слів «Хваліть Ім'я Господнє» і до співу канонів), після 3 і 6 пісень канону. Ми — нащадки русів, позбавити від навали яких просив Божу Матір патріарх Фотій. Тепер і самі ми славимо Божу Матір тими ж словами: «Взбранной Воєводі, победительная» На особливій службі, яка буває єдиний раз у році, ми молимося і просимо Божу Матір звільнити нас від усяких «злих». Адже тепер Вона й наша заступниця.
загрузка...
Субота п'ятої седмиці Великого посту: Похвала Божої Матері або Субота Акафіста
  • Коментують
  • Сьогодні
  • Читають