• 12:45 – День Збройних Сил України в 2017 році дата 
  • 14:49 – Коли День Святого Валентина в 2017 році? Коли день закоханих в 2017? 
  • 20:01 – Сценарій 8 березня в дитячому саду для дітей середнього віку 2017 
  • 11:13 – Коктейлі на Новий рік 2017 рецепти з фото 

Вербна неділя в 2017 році: якого числа, традиції, звичаї, історія свята

За сім днів до настання Великодня православні віруючі відзначають світле свято – Вербна неділя. З одного боку, це свято знаменує собою день, коли Ісус увійшов у град Єрусалим і вклонилися йому люди, визнавши його за свого Царя і Месію. З іншого ж – це подія є прообразом входження Сина людського на Небеса. Свято не має чітко встановленої в церковному календарі дати, так як прив'язаний до дня Христового Воскресіння. У 2017 році свято Вербної неділі відзначатиметься 9 квітня. Давайте розберемося, як з'явилася назва свята, і які традиції його супроводжують.


Вербна неділя в 2017 році: якого числа, традиції, звичаї, історія свята
У 2017 році Вербна неділя випадає на 9 квітня

Історія свята


Після того як Ісус явив світові диво, воскресивши Лазаря, чутки про нього досягли безлічі людей, поширившись по всіх ізраїльських містах. Народ повірив, що саме він стане Царем, який позбавить їх від тяжкого гніту і рабства. В ті часи царі і правителі в'їжджали в місто або на конях, що символізувало войовничий настрій, або на ослах, як символ миру. Христос з'явився до стін міста на ослику, демонструючи мирні наміри.


Народ вітав його пальмовими гілками і підношеннями в вигляді одягу. З часом цей недільний день отримав просторічне назва Пальмової неділі. У православ'ї це назва не прижилася — адже пальми в наших широтах не ростуть. Слов'янські народи замінили символічні гілки пальм гілочками верби – першого з розквітаючим навесні рослин, яке здавна ототожнювалося у нас з рідною домівкою, материнською любов'ю, вірністю, чеснотою, оновленням і турботою.


Традиції Вербної неділі


З давніх часів це свято відзначалося на Русі з особливим розмахом – москвичі, ростовчани і новгородці влаштовували гучні гуляння, відзначаючи вхід Ісуса в Єрусалим. З часом свято стало скромніше, але багато традиції живі і сьогодні. Так, наші предки ретельно вибирали дерева, з яких зрізали гілки для подальшого освячення в храмі.


Вербна неділя в 2017 році: якого числа, традиції, звичаї, історія свята
В наших краях символом свята стала верба

Верба має бути молодий і міцною. Особливо ретельно стежили, щоб на дереві не було проявів хвороби або сухих гілок. З відбору виключалися дерева з дуплами і ті, що росли неподалік від цвинтарної огорожі. Якщо ж верба росла біля води, то схилені гілки не різали, щоб не образити водяних і русалок, які, згідно з повір'ями, відпочивали на них ночами. Вночі прийнято відвідувати службу в храмах, щоб освятити гілочки верби.


Вербні звичаї

Вранці, повернувшись зі служби, дорослі легенько били молодших домочадців вербою, щоб очистити їх від пристріту, відвести хвороби і віднадити недобрих духів.
В цілях залучення здоров'я потрібно було з'їсти пару нирок освяченої верби.
При плануванні важливої справи, наприклад, будівництва будинку, купівлі корови чи іншого починання, доброю прикметою вважалося з'їсти три бруньки з гілочки.
Слов'яни здавна вважали, що верба є найсильнішим оберегом, тому гілки з букетика ставили у голови тих, хто захворів. Цілителі та знахарі в цей день заготовляли вербний порошок, щоб потім давати стражденним.
Вербу, освячену в храмі, прийнято зберігати протягом цілого року, поставивши її біля ікон. З настанням днів, коли худобу відправляли пастися на луках, саме такий гілочкою легенько били кіз і корів, щоб уберегти від хвороб.
З початком сезону польових робіт та сівби на краю поля встромляли освячену вербу, залучаючи добрі сили і багатий урожай.
З нетерпінням чекали Вербної неділі молоді дівчата. Вважалося, що якщо весь день думати про коханого, то незабаром він неодмінно запросить на побачення.
Жінки боролися в цей день з мігренню. Вважалося, якщо розчесати в цей день волосся, примовляючи, щоб вода пішла в землю, прихопивши з собою біль, то можна позбавитися від нападів головного болю.
Люди, що бажали підвищити свій рівень добробуту, в цей день садили кімнатні рослини. Доглядали за цими насадженнями з особливою ретельністю – здоровий квітка забезпечував приплив грошей, а ось завядшее рослина обіцяло збиток.Вербна неділя в 2017 році: якого числа, традиції, звичаї, історія свята
У святковий день люди свято вірили в чудодійні властивості верби

Наші предки влаштовували у дні святкування базари з гучними гуляннями, каруселями та забавами. На ярмарках народні майстри продавали вербового херувимів – гілочку верби, на яку був прикріплений ангелок. Їх і зараз можна придбати на тематичних предпасхальных ярмарках.


Звичайно, в цей урочистий день виключалися будь-які роботи по будинку або господарству. Жінки навіть не готували гарячих страв – сім'я харчувалася всухом'ятку або їла їжу, приготовану з вечора. Обов'язковою вимогою була помірність святкового застілля, так як Вербна неділя знаходиться в межах періоду передвеликоднього посту .


Народні прикмети


У Вербну неділю наші предки залишали худобу в хлівах і дворах, так як на вулиці її могли попсувати недобрі сили, що призвело б до зменшення надоїв або хвороб тварин. Люди в літах обов'язково примічали погоду. Вітер у цей день показував, яким буде весь літній період. Теплий вітерець і сонце прогнозували багатий урожай ягід і фруктів. А якщо зранку буде приморозь і холодний вітер, то можна чекати хороших ярих хлібів.

загрузка...
Вербна неділя в 2017 році: якого числа, традиції, звичаї, історія свята
  • Коментують
  • Сьогодні
  • Читають