• 12:45 – День Збройних Сил України в 2017 році дата 
  • 14:49 – Коли День Святого Валентина в 2017 році? Коли день закоханих в 2017? 
  • 20:01 – Сценарій 8 березня в дитячому саду для дітей середнього віку 2017 
  • 11:13 – Коктейлі на Новий рік 2017 рецепти з фото 

Свято Івана Купала в 2017 році: якого числа, традиції, обряди та прикмети

Стародавній обрядове свято, званий днем Івана Купала – це ціле дійство, присвячене дню літнього сонцестояння і річного піку розквіту природи. Відзначається він в ніч з 6 на 7 липня . Цікавий той факт, що в циклі сучасних календарних свят він розташований симетрично торжества Христового Різдва (або Колядам). Після хрещення Русі у цьому давньому містичному святі гармонійно поєдналися язичницькі традиції і християнські вірування.


Свято Івана Купала в 2017 році: якого числа, традиції, обряди та прикмети
Івана Купала відзначають у ніч з 6 на 7 липня

Історія свята


Вчені по різному пояснюють походження свята та його назву. Згідно з однією з версій, «Івана Купала» – слов'янська інтерпретація імені Івана Хрестителя. У перекладі з грецької мови «Іван» трактується як «погружатель у воду» або «той, хто купає». Саме тому у слов'ян стало використовуватися назва «Купала», що означає ритуальне обмивання, яке необхідно здійснити задля очищення душі і тіла. Існує й інша версія походження свята, розповідає про одного з язичницьких богів.


Згадка про божество «Купала» вчені знайшли в Густинському літописі, що датується 18 століттям. В даному випадку мова йде про помилку самого літописця – він був не дуже добре ознайомлений з традиціями слов'ян Східної Європи, однак чув про «бісівських забавах», що відбуваються на це свято. Літописець прийшов до висновку, що ігри влаштовуються на честь язичницького бога по імені «Купала». З часом переписувачі поширили ці відомості, а пантеон язичницьких богів несподівано поповнився ще одним мешканцем.


До речі, традиція стрибати через багаття з'явилася на Русі задовго до православ'я. Християнська релігія засуджувала святкові традиції: ще в 692 році на Трулльском соборі було виражено суворий осуд цим звичаєм. В якості прикладу священики приводили язичницькі обряди, що мали місце при старозавітному царя Манасії, коли жителі поселень збиралися на берегах морів і обряжали одну з дівчат у вінчальний наряд.


Свято Івана Купала в 2017 році: якого числа, традиції, обряди та прикмети
Представники церкви виступають проти проведення цього свята

Язичники несамовито танцювали, співали і кричали, а потім проводили обряд ворожіння. В посудину з морською водою поміщали предмети, що належать учасникам дійства. Дівчина, діставши навмання одну з речей, передрікала його власнику подальшу долю. Вночі всі жителі збирали оберемки соломи та дров, щоб запалити багаття, через які належало стрибати, проводячи очищення вогнем. Звичайно, волхвування було названо проявами бесовства і підступами нечистої сили, а патріархи закликали покласти край язичництва.


Досі багато представників Церкви виступають проти переплетення язичництва і християнства, кажучи про те, що живучість купальських звичаїв свідчить про забобонність, неповноти та недостатньої силі віри. У деяких регіонах Росії буквально кілька років тому було прийнято рішення заборонити святкування Івана Купала. Однак свято можна розглядати лише в якості яскравого свята, присвяченого природі.


Святкові обряди і традиції


Свято Івана Купала супроводжується обрядами, пов'язаними з водною і вогняної стихіями, духами і рослинами. Головне дійство свята починалося після заходу сонця, коли землю огортала темрява. Особливо безчинствував в цю ніч молодь. Повністю виправдовуючи повір'я про підступи домовиків, лісовиків, болотних і річкових духів, хлопці крали з дворів дрова, затягували на дахи будинків вози, гнали на болота коней, темною фарбою замазували вікна, тягли в ліс ворота і цілі паркани.


Свято Івана Купала в 2017 році: якого числа, традиції, обряди та прикмети
Водні процедури були невід'ємною частиною дня Івана Купала

Обрядове купання


До настання заходу сонця стар і млад поспішали зробити обмивання в лазні або в проточній річковій воді, щоб захистити себе від проявів нечистої сили і запастися здоров'ям. До Івана Купала в проточну воду без особливої потреби не лізли, так як до цього моменту вона служила притулком для водяних, русалок та інших створінь, які запросто могли волокти людини в підводний світ. Обов'язково запасалися проточною водою з лісових джерел. Вважалося, що вона володіє особливими магічними та лікувальними властивостями.


Традиції, пов'язані з вогнем


Після того як гасли промені західного сонця, на пагорбах чи біля вод, на берегах річок і озер, розводили високі багаття, причому в деяких місцях добувати вогонь годилося лише давнім способом — за допомогою тертя. Найдовше старовинні обряди дотримувалися білорусами. Ще в початку минулого століття в Білорусії була жива традиція ставити в цю ніч високий стовп, на верхівці якого містилося колесо від воза, а потім його збивали в багаття.


Кожен двір приносив до вогнища старі речі, щоб спалити їх, залучаючи в будинок благополуччя. Навколо купальських вогнищ заводили хороводи, а після кожен мешканець поселення повинен був вчинити обрядовий стрибок. Чоловіки мали на меті стати щасливішими і сміливіше, дівчата і жінки – зміцнити здоров'я, додати краси і привабливості.


Свято Івана Купала в 2017 році: якого числа, традиції, обряди та прикмети
Наші предки вірили в те, що купальський вогонь очистить їх від зла

Наші предки особливо суворо стежили за дотриманням даного звичаю. Жінка, яка ухилялася від стрибка, вважалася пов'язаної з нечистою силою і підозрювали в чаклунстві. Молоді хлопці та дівчата обов'язково перестрибували багаття, взявшись за руки. Вважалося, що якщо стрибнути, не відпускаючи долоні один одного, шлюб буде довгим і щасливим. А якщо слідом парі полетять взметнувшиеся іскри, то подружжя буде ще й багатим.


Після того як багаття загасали, їх розбирали на сажки, від яких запалювали домашній вогнище. Цей день ставав періодом публічного осуду для тих жителів поселення, які хуліганили, пиячили і бешкетували протягом року. Над ними сміялися і сварили їх за порушення моральних засад.


Вінчальні обряди на Івана Купала


Серед найбільш важливих звичаїв дня Івана Купала варто відзначити обряди, пов'язані зі сватанням і вінчанням. Юнаки та дівчата обирали собі коханих, обмінювалися вінками з трав і квітів, а родичі наречених на виданні пропахивали борозни до воріт двору, щоб свати як можна швидше знайшли дорогу.


Дівчата збирали трави і квіти, щоб сплести вінки. Кожна незаміжня діва обов'язково пускала вінок на волю річкових вод, супроводжуючи це дійство обрядовими піснями. Якщо вінок тонув, це обіцяло нещастя або ще один рік у дівках. Якщо ж він плив за течією річки, не прибиваючи до берега, можна було чекати сватів і щасливе життя.


Свято Івана Купала в 2017 році: якого числа, традиції, обряди та прикмети
В ніч на Івана Купала можна було передбачити свою долю

У деяких регіонах обов'язковим звичаєм було ворожіння на вінках. Молоді дівчата вибирали одну з подруг, прикрашали її квітами і гірляндами з гілок, зав'язували очі і починали водити навколо неї хороводи. Дівчина роздавала подругам заздалегідь приготовані вінки. Якщо попадався вінок зів'ялих квітів, це обіцяло животіння і невдале заміжжя, а свіжі квіти обіцяли своїй власниці багатство і щасливий шлюб.


Повір'я і традиції, пов'язані з травами


Головним атрибутом всіх купальських забав виступав вінок. Зазвичай трави і квіти для нього збирали ще до дня настання свята. Кругла форма вінка мала для наших предків особливий сакральний сенс – він ототожнював собою Сонце і річний круговорот подій. Для витья вінка збиралися далеко не всі трави. Обов'язково потрібно було вплести в нього квіти барвінку, гілочки базиліка, молоді пагони дуба і берези.


На свято Івана Купала жінки збирали цілющі трави і рослини, які купували в цей день особливу силу, захищаючи від пристріту і хвороб, підступів нечистої сили і стихійних лих. Для збору кожної рослини був призначений особливий годину і спеціальна молитва.


Без сумніву, самим таємничим і містичним звичаєм цього свята був пошук квітучої папороті. Далеко не кожен сміливець наважувався відправитися в лісову гущавину, щоб знайти заповітну квітку. Згідно з віруваннями слов'ян, він відкривав для свого власника чудові здібності: цвіт папороті вчив розуміти мову будь-яких звірів і птахів, відкривати будь-які замки, знаходити скарби, веліти духами і ставати невидимкою.


Свято Івана Купала в 2017 році: якого числа, традиції, обряди та прикмети
За легендою, квітуча папороть міг подарувати надздібності

Однак немає жодних джерел, які свідчили б про те, що комусь вдалося знайти цей таємничий колір. Воно й не дивно – повір'я свідчать, що папороть цвіте лише одну годину, а нечисть прикладає всі сили, щоб заплутати та залякати сміливців. Звичайно, цей факт можна пояснити і простіше – сучасна наука точно знає, що папороті не цвітуть.


На Івана Купала ставили особливу захист від відьом, які, за повір'ям, могли позбавити корів молока. Спеціальним виступала оберегом гілочка верби, вміщена у пасовищ і хлівів. На порогах будинків викладали оберемок кропиви або полину, щоб нечисть не прокралася в оселі.


Заборони в день Івана Купала


Свято Івана Купала пов'язаний з безліччю заборон, які слід було дотримуватися.

У слов'ян, які проживають на сході та заході, до дня Івана Купала жінки не їли ніяких ягід, щоб не спричинити смерть маленьких дітей;
У цей день ніхто не лягав спати, так як будинок і тварин слід оберігати від усіляких нечистих підступів: домовики, лісовики і русалки виходили з тіней і цілком могли викрасти коня або вкрасти корову;
Щоб не впасти в животіння, не можна було займатися в цей день торгівлею, здійснювати покупки або позичати гроші;
Ні в якому разі не можна було бити чи поганяти палицями корів, так як вим'я могло висохнути;
Кожна знайдена на дорозі річ повинна була залишатися без уваги знайшов. Якщо людина піднімав знахідку, то міг стати жертвою духа-перелесника, що приймає вид близької людини.Свято Івана Купала в 2017 році: якого числа, традиції, обряди та прикмети
У наші дні свято користується популярністю у всіх країнах СНД

Івана Купала в наші дні


Зараз цей день втратив свій містицизм, однак від цього не перестав бути красивим і яскравим святом, у якому із задоволенням беруть участь багато жителів країн Східної Європи. В Україні, Росії та Білорусі в цей день проводяться атмосферні фестивалі, на яких кожен бажаючий може сам сплести купальський вінок, взяти участь у ритуалі запалювання багаття, поводити хоровод і вивчити обрядові пісні.


Цей день для наших предків служив початком косовиці, так що кожен може освоїти майстерність косити пишні липневі трави. Масово організуються виставки і ярмарки давніх ремесел, на яких можна взяти участь у майстер-класах з ліплення з глини, випалювання горщиків, виготовлення іграшок та обрядових ляльок.

загрузка...
Свято Івана Купала в 2017 році: якого числа, традиції, обряди та прикмети
  • Коментують
  • Сьогодні
  • Читають