• 12:45 – День Збройних Сил України в 2017 році дата 
  • 14:49 – Коли День Святого Валентина в 2017 році? Коли день закоханих в 2017? 
  • 20:01 – Сценарій 8 березня в дитячому саду для дітей середнього віку 2017 
  • 11:13 – Коктейлі на Новий рік 2017 рецепти з фото 

Різдво Христове в 2017 році: як святкувати, різдвяний стіл і народні традиції

Різдво Христове — одне з найбільш важливих і шанованих свят на планеті. У цей день християни всього світу відзначають появу на світ Сина Божого в людській подобі, початок нового календарного циклу та оновлення усього сущого. Сьогодні це свято нерозривно пов'язане з подарунками, смачною вечерею і загальним веселощами, що робить його улюбленим і довгоочікуваним.


Католики і протестанти справляють Різдво в ніч з 24 на 25 січня, православні — з 6 на 7 січня. Розрив у датах обумовлений різницею в календарях, григоріанський і юліанський відповідно. Відрізняються і різдвяні традиції різних народів. Але практично скрізь Різдво вважається домашнім святом. Про те, звідки до нас прийшли різдвяні обряди і як можна провести світле свято, ми розповімо в цій статті.


Історія святкування


Поява Різдва пов'язують з зародженням християнської релігії, але є у нього і глибокі язичницькі корені. Щоб закріпити у народу повагу до церковних свят, перші християни пов'язували їх з традиційними календарними обрядами. Наприклад, звичаї дарувати подарунки або наряджати ялинку з'явилися набагато раніше, ніж усі сучасні релігії. Давньогерманської племена відзначали Йоль, у день зимового сонцестояння, увешивая гілки ялин жертовною їжею і прикрасами, щоб заслужити прихильність богів.


Різдво Христове в 2017 році: як святкувати, різдвяний стіл і народні традиції
Християнські різдвяні обряди виростають з язичницьких вірувань

У римлян на цей період припадали Сатурналії — ряд свят на честь Сатурна, божества землеробства і родючості. Стародавні слов'яни відзначали Коляду. Однойменний герой міфів втілював в собі настання нового року. На честь Коляди наші предки співали хвалебні пісні багатим панам, бажаючи їм зібрати щедрий урожай і зберегти благополуччя в домі. За це їх пригощали різними стравами. Традиція збереглася у вигляді обряду колядування.


Але повернемося до християнської трактуванні Різдва! Точний рік (і тим більше — конкретну дату) народження Ісуса історики не визначили досі. Вперше подібні дані зустрічаються не в Біблії, а лише в історичних хроніках 3 століття. Так як відомості про народження Христа стрімчасті і суперечливі, Різдво приурочили до зимового сонцестояння.


У багатьох давніх релігіях цей день символізував народження або воскресіння богів: Діоніса, покровителя виноробства в Греції, володаря підземного світу Озіріса в Єгипті, божества сонця Митра в Римі Спочатку у цей день відзначали народження і хрещення Ісуса, а подвійне свято називався Богоявленням. З часом з'явилися два окремих свята.


Християнські традиції


В православ'ї святу передує різдвяний піст. Два тижні перед Святвечором присвячені пам'яті праотців і отців — родичів Ісуса і праведників Старого Завіту. Важливу роль відіграють п'ять останніх днів перед Різдвом. Ця пора називається предпразднеством і передбачає читання особливих молитов під час богослужінь.


Різдво Христове в 2017 році: як святкувати, різдвяний стіл і народні традиції
Багаті традиції Різдва Христового не дадуть занудьгувати!

Напередодні Різдва носить ім'я Святвечір. У російській мові назва походить від слова «сочиво». Воно позначає замочені зерна пшениці — прообраз добре знайомої нам куті. В Україні свято носить назву Святвечір, тобто святий вечір. Православні християни відзначають різдвяний Святвечір 6 січня, католики — 24 грудня.


У всіх конфесіях цей день присвячений підготовці до святкування. В православ'ї існує звичай утримуватися від їжі до першої зірки, пов'язаний з біблійною історією про Віфлеємську зірку. За переказами, світило вказало пастухам шлях до новонародженому Спасителю. Після закінчення трапези прийнято відвідувати церковну службу.


Народні звичаї Різдва


Різдво пов'язане з безліччю ритуалів. Святкові традиції перейшли нам у спадок від предків, як переплетення християнських і язичницьких обрядів. Вони донині збереглися в селах, де передаються з покоління в покоління, майже не змінюючись з плином часу. Можливо, багатьох з них знайомі вам з розповідей бабусь або творами Гоголя.


Напередодні Різдва був і залишається часом милосердя. Багаті люди діляться їжею з незаможними і хворими, допомагають нужденним. У Святвечір наші предки влаштовували генеральне прибирання. Всю домашню начиння належало вимити і відчистити до блиску. Самі ж люди в цей день милися і надягали красиву нову одежу, що в ті часи робили нечасто.


Різдво Христове в 2017 році: як святкувати, різдвяний стіл і народні традиції
Традиційний різдвяний вертеп з фігурками з дерева

В Україні вважалося, що на Різдво в будинок приходять душі спочилих родичів. У пам'ять про це у почесному кутку будинку ставили сніп з пшениці, жита або вівса. Його перев'язували стрічкою і іменували «дідухом». Адже в минулому дідами називали не тільки батьків матері або батька, а й усіх померлих предків. Сіном застеляли стіл. Під скатертину клали жменю зерна і зубчики часнику — по одному на кожен кут. Саме свято проходило в сімейному колі.


Гостей рідко пускали в будинок, але якщо візиту не вдавалося уникнути, відвідувача вшановували з розмахом. Вважалося, що до обіду в оселі не повинна входити стороння жінка, так як вона може накликати біду. До столу часто запрошували мандрівників і самотніх людей. Існувала думка, що під їх скромним виглядом може ховатися сам Спаситель. Залишки вечері виносили на вулицю. Наші предки вважали, що якщо пригостити хижаків у святковий вечір, то вони не будуть шкодити господарству протягом року.


Різдвяна вечеря


Зі сходом першої зірки глава сім'ї запалює свічку і вимовляє молитву. Після цього починається трапеза. Вечеря в Святвечір (6 січня) складається з дванадцяти пісних страв. Першим ділом кожен повинен скуштувати куті — каші з зерна, розпарених на воді і присмаченого медом, горіхами і сухофруктами. Також на різдвяному столі не обійтися без компоту із сухофруктів (груш, яблук чи слив), який іменують вар чи узвар.


Традиційними стравами святої вечері є грибний борщ, капусняк з пісним маслом і пшоном, відварений горох, вареники, млинці, каші, пісні пироги і так далі. Почесне місце займають страви з риби — від цього продукту утримуються протягом здебільшого посту. Але справжнє свято шлунка починається на наступний день.


Різдво Христове в 2017 році: як святкувати, різдвяний стіл і народні традиції
Ароматна кутя медом і сухофруктами — головна різдвяна страва

7 січня завершується тривалий різдвяний піст, а отже, до столу можна подавати страви з м'яса і молочних продуктів. У слов'ян це в основному страви з свинини: домашня ковбаса, холодець, печеня з кашею, буженина, кутя з салом. Традиційною стравою по всьому світу є печена гуска або індичка з прянощами і фруктами.


Що стосується солодощів, то в країнах СНД немає класичного рецепту різдвяних десертів. Тому ми із задоволенням переймаємо іноземні звичаї. З часів Середньовіччя Різдво в Європі асоціюється з ароматами імбирних пряників. Часто ці печива випікають у формі атрибутів свята, тварин і чоловічків, прикрашаючи цукровою глазур'ю.


Святочні традиції


Різдво — перший день Святок. Дванадцять днів між Колядою та Хрещенням вважаються часом народних гулянь. Одним з найвеселіших святочних обрядів залишається колядування. З давніх часів походить традиція рядитися в костюми звірів або міфічних персонажів і ходити по домівках, співаючи пісні. Якщо в язичницькі часи цей карнавал супроводжувався заворушеннями і гуркотом, то сьогодні він придбав релігійний характер.


Молоді люди співають колядки, в яких прославляють народження Ісуса і бажають господареві будинку багатства і щастя. За свої старання колядники отримують символічну плату. У деяких регіонах ряджені влаштовують вистави за мотивами біблійних історій — так званий вертеп. З собою вони носять оздоблену зірку на жердині, яка символізує дороговказну зірку Віфлеємську. У минулому обряд колядування був поширений у багатьох регіонах Росії, майже на всій території Білорусі та України.


Різдво Христове в 2017 році: як святкувати, різдвяний стіл і народні традиції
Святочні ворожіння — шанс для незаміжніх дівчат дізнатися про майбутнє

В період Святок наші предки віддавалися довгоочікуваного відпочинку. Вони брали участь у народних гуляннях та наносили візити до родичів, а молодь активно займалася сватанням і ворожіннями. Адже у народі цей час вважалося містичним і доленосним. Дівчата ворожили на судженого . Причому багато прийоми наших прабабусь добре відомі і нам.


Наприклад, ім'я судженого вгадувалося таким чином. Опівночі 6 січня незаміжня дівчина виходила з хати і питає першого зустрічного, як його звуть. Назване ім'я і буде носити її чоловік. Також ворожили за допомогою чобота. Святочною ввечері дівчина кидала своє взуття на вулицю і дивилася, куди вказує носок чобітка. З цього боку слід чекати судженого.


Як святкують Різдво в світі


Практично в кожній християнській країні існують оригінальні звичаї і фірмові різдвяні страви. Більшість західних країн сповідують католицизм. Різдва в цій конфесії передує Адвент — чотиритижневий піст. В цей час приготування до урочистостей йдуть повним ходом, а дух свята так і витає в повітрі. Давайте подивимося, як відзначають Різдво у різних куточках земної кулі.


Різдво Христове в 2017 році: як святкувати, різдвяний стіл і народні традиції
Саме з Різдвом пов'язана традиція поцілунки під омелоюВеликобританія. Жителі сільських районів Туманного Альбіону запалюють у Різдвяний вечір безліч вогників і свято називають «вночі свічок». Помешкання прикрашають гілочками вічнозелених рослин: омели, плюща, гостролиста. Пара, що зіткнулася під вінком з омели, повинна поцілуватися. До святкової вечері британці підходять з властивою їм докладністю. На столі завжди присутні запечена свиняча голова, різдвяний хліб і, звичайно, легендарний пудинг.
Німеччина. На час зимових свят площі німецьких міст перетворюються на справжні середньовічні ярмарки. По вулицях Мюнхена проходить моторошна процесія чортів з измазанными сажею обличчями і рогатими масками. У святкові дні ніяк не обійтися без імбирних пряників і ароматного глінтвейну. А на різдвяний обід традиційно подають смаженого гусака з чорносливом і яблуками.
Франція. Тут існують два головних різдвяних персонажа. Подарунки слухняним дітям приносить добряк Пер Ноель, а за покарання різками відповідає Пер Фуетар. Святкова вечеря обов'язково включає шоколадний торт Буш де Ноель. Назва цього десерту перекладається як «різдвяне поліно», що цілком відповідає його зовнішньому вигляду. Волелюбні французи найчастіше проводять Різдво в компанії друзів.
Чехія. Жителі цієї країни не представляють свято без смаженого коропа з картопляним салатом. Крім того, у Святвечір жителі Праги виходять на берег річки Влтави і купують цю рибу у вуличних торговців — але завжди відпускають назад в плавання. На Різдво чехи всією сім'єю випікають смачні імбирні печива. А 26 грудня, в день святого Штефана, з дому прийнято гнати подалі недбайливих чоловіків.
Ісландія. Жителі цієї північної країни не вірять у Святого Миколая, а в місцевих лісів — тринадцять добродушних підлозі-тролів. Починаючи з 12 грудня, вони щоранку наповнюють залишені на підвіконнях черевики приємними сюрпризами для дітей.Як відзначити Різдво, кожен вирішує сам. В країнах СНД на це свято припадають тривалі вихідні, так що можна встигнути все: і відвідати службу в церкві, і порадувати домашніх смакотою, і повеселитися на народних гуляннях. І, природно, насолодитися кожною хвилиною чарівних зимових свят!

загрузка...
Різдво Христове в 2017 році: як святкувати, різдвяний стіл і народні традиції
  • Коментують
  • Сьогодні
  • Читають