• 12:45 – День Збройних Сил України в 2017 році дата 
 • 14:49 – Коли День Святого Валентина в 2017 році? Коли день закоханих в 2017? 
 • 20:01 – Сценарій 8 березня в дитячому саду для дітей середнього віку 2017 
 • 11:13 – Коктейлі на Новий рік 2017 рецепти з фото 

Медовий Спас (Маковей, Перший Спас) 2017 - якого числа свято, традиції

Як і кожен рік, у 2017 році серпень пошле нам разом з природними дарами свята: 14 серпня 2017 року – Медовий Спас-19 серпня – Яблучний Спас, 29 серпня – Горіховий Спас.
Медовий Спас (Маковий Спас, Перший Спас) – один з улюблених літніх свят східних слов'ян і знаменує початок Успенського посту, тривалістю два тижні. Святкується він завжди 14 серпня.
Перший Спас цікавий тим, що у цей день відзначається відразу кілька подій, звідси і кілька назв свята: День семи святих мучеників Маковеїв, Спас на воді, Медовий свято, Бджолине свято, Макковей.

Історія свята


Цей день в історії православної церкви – Свято Походження Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього – був вперше встановлений в IX столітті в Константинополі. Оскільки серпень – самий жаркий місяць року, в цей період особливо активуються інфекційні хвороби, то люди намагалися доторкнутися до Хреста, на якому був розп'ятий Христос, пити святу воду і, таким чином, отримати зцілення.
Звідси і народне походження значення слова «спас» – від «рятуватися», тобто рятувати себе, виживати тим, що вживати в їжу щось, а саме: мед, яблука, хліб. У цей день починається Успенський пост, який за релігійним значенням не поступається Великого посту і триває два тижні.
Медовий Спас (Маковей, Перший Спас) 2017 - якого числа свято, традиції

Крім цього, 14 серпня віддають честь і сім старозавітних мучеників Маккавеєм, які постраждали за віру і прийняли мученицьку смерть. Їх вчитель, дев'яносторічний старець Елеазар, не побоявся протистояти осквернення Єрусалимського храму статуєю Зевса і в муках помер. Підтримали свого вчителя сім братів Маккавеїв та їхню матір Соломонія, які теж пішли на вічне життя в Царстві Божому.
Кажуть, що свою назву свято Макковея отримав із-за співзвучності з маком, який дозріває в цю пору, і прізвищем семи мучеників і їх матері.
Ще одна подія, що мало місце в 1164 році, згадується Церквою. Це – перемога Андрія Боголюбського над болгарами, яка стала можлива з-за того, що князь, глибоко віруюча, перед своїм військом наказав двом священнослужителям пронести ікону з Києва Цариці Небесної. Болгари були розбиті, а з ікони, за переказами, йшли величезні вогняні промені. У пам'ять про перемогу і про диво, з благословення церковної влади було встановлено свято Всемилостивого Спасу та Пресвятої Богородиці.

Як святкуватимуть Медовий Спас у 2017 році


Медовий Спас (Маковей, Перший Спас) 2017 - якого числа свято, традиції


14 серпня – початок Успенського посту . Як і у всі роки, в цей день освячують воду, мак, квіти, різне зелене зілля, які ставали оберегом у хаті. Букети квітів чорнобривців, жоржин, айстр, гвоздик, барвінку і різні трав, в яких обов'язкові достиглі голівки маку, називають в народі "маковійчики". Кожна квітка у такій композиції має своє значення. Після їх освячення вони зберігалися за іконами до весни і потім розсіювалися по городу.
Під час Успенського посту рекомендується помірне вживання пісної їжі і пиття, щоб зміцнити і фізичну, і духовну природу людини. В понеділок, середу і п'ятницю посту вживають суху їжу, тобто хліб, воду, сушені овочі.
Варена їжа без олії дозволена тільки у вівторок і четвер. В суботу та неділю Церквою дозволяється вино і олія. Рекомендовано вживати свіжі овочі та фрукти нового врожаю, тому Успенський піст вважається найбільш прийнятним і легким, оскільки в основу раціону входять молода картопля, гриби, свіжі овочі і фрукти.
З самого ранку віруючі намагаються нічого не їсти до тих пір, поки не вип'ють свяченої води.

Традиції та обряди Медового Спаса


Медовий Спас (Маковей, Перший Спас) 2017 - якого числа свято, традиції

Перший Спас знаменує собою дозрівання перших плодів – меду і маку. Пасічники, осяявши хресним знаменням вулика, приступали до збирання врожаю, мед дозволялося їсти тільки після його освячення в церкві. Також мед, освячений у церкві, роздавали всім бідним і голодним. В цей день рекомендували святити воду (водойма), в яку люди занурювалися, потім худобу, щоб бути здоровішими і чистіше.
Господині на Медовий Спас готували млинці з медом, пекли булки, хліб з маком, причому існувало повір'я, що перша ложка освяченого в церкві меду мала своє магічне значення – хто її з'їдав, загадував бажання, яке обов'язково збувалося. Крім того, жінки в цей день старанно вимолювали в церкві прощення, так як вважалося, що саме на Медовий Спас всі гріхи прощалися.
З Маковія починалися проводи літа і з цього дня вже ніхто не купався. Дійшло до нас безліч прикмет, пов'язаних з Медовим Спасом. Серед них:

 • На перший Спас зв'язку колодязі, купай в річці коней, защипывай горох, готуй гумна, паші під озимину.

 • У першого Спаса всього в запасі – і дощ, і сонце, і вітер.

 • Журавель на Врятував відліт летить.

 • На Маккавеї збирають мак.

 • Дощ на Маккавея — мало пожеж буває.

 • Мак для випічки потрібно збирати саме 14 серпня, тоді він буде мати лікувальними властивостями.

 • На медовий спас навіть жебрак медку спробує.

 • На перший Спас зв'язку колодязі.

 • На маковий спас мак збирай.

 • На перший спас зв'язку колодязі, зв'язку вінки хлібні.
 • загрузка...
  Медовий Спас (Маковей, Перший Спас) 2017 - якого числа свято, традиції
  • Коментують
  • Сьогодні
  • Читають