• 12:45 – День Збройних Сил України в 2017 році дата 
 • 14:49 – Коли День Святого Валентина в 2017 році? Коли день закоханих в 2017? 
 • 20:01 – Сценарій 8 березня в дитячому саду для дітей середнього віку 2017 
 • 11:13 – Коктейлі на Новий рік 2017 рецепти з фото 

Медовий спас у 2017 році дата святкування, традиції і звичаї

Літній місяць серпень радує нас яскравими фарбами квітів, щедрими дарами лісів, садів та полів та трьома прекрасними, світлими християнськими святами. Починаючи з середини серпня, православні християни відзначають Медовий, Яблучний і Горіховий Спас. Якого числа буде святкуватися Медовий Спас у 2017 році і як правильно, згідно з усталеним традиціям відзначити його ви дізнаєтеся далі.

Історія святкування Медового Спаса


Дата святкування Медового Спаса незмінна, тому в 2017 році, як і раніше, він буде відзначатися 14 серпня . Назва свята бере витоки у наших далеких предків, які в цей день вперше виймали з вуликів стільники. Викачавши з сот мед, пасічники несли його в церкву і святили його. Вважалося, що освячений мед набуває особливі цілющі властивості. До наших днів дійшла легенда, що медовий напій поставив на ноги паралізованого билинного богатиря Іллю Муромця.
Медовий спас у 2017 році дата святкування, традиції і звичаї

Друга назва свята – Изнесение древ Животворящого Хреста Господнього. Історія свідчить, що коли під час Раннього Середньовіччя в Константинополі вибухнула епідемія чуми, почали масово гинути люди. Тоді священики взяли в Софійському Соборі частинку хреста, на якому був розп'ятий Ісус і стали обходити всі вулиці, двори та будинки. Чудотворної реліквією вони освятили і всі водойми. Ця церковна місія тривала до 29 серпня. Животворящий хрест за два тижні зупинила страшну епідемію. Сталося так, що в ці дні в Константинополі перебував з візитом Київський Великий князь Володимир Красне Сонечко, колишній ще язичником. Сталося диво вразило князя, і він прийняв Хрещення, а через рік – у 988 році відбулося хрещення всієї Київської Русі. Вперше святкове богослужіння в честь Изнесения древ Животворящого Хреста Господнього відбулося в 12 столітті в Київському Софійському Соборі.
Медовий Спас у народі ще любовно називають Маковеєм. Історія цієї назви має свою цікаву легенду, згідно з якою перші християни – сім'я Маковєєв, прийняли мученицьку смерть за православну віру 14 серпня. В пам'ять великомучеників цей день отримав другу назву – Маковія, крім того в цей час дозріває мак і в багатьох регіонах свято називається Маковим.

Традиції святкування Медового Спаса


Медовий спас у 2017 році дата святкування, традиції і звичаї

Медовий Спас – свято, що має свої вікові традиції. Головна з них – висвітлення церквою води, меду, і букетиків квітів з маком. Господині до цього свята готують різноманітні страви з додаванням маку: макові рулети, булочки і пиріжки з маком, млинці з маком. І звичайно, пряники медові та медові напої стають незмінними атрибутами святкового столу. Приготованими пригощають солодощами родичів, сусідів, друзів та бідних людей в церкві. Частина меду парафіяни залишають в церкві, звідки пішла приказка: «Першого Спаса навіть бідняк меду поїсть». Свячений мед потім цілий рік люди повинні берегти тільки для випадків захворювань. Освячені стільники з медом ділять на шматочки і пригощають ними дітей, щоб вони були здоровими.
У традиції свята освячений мак слід розкладати по всьому будинку, щоб він оберігав родину від усіляких бід і хвороб. Освячені квіткові букетики, які називають «маковейчиками» слід висушити і поставити на підвіконня.
Медовий Спас деякі називають ще Мокрим, тому що здавна зберігся звичай, що прийшов із Стародавньої Русі проводити на Перший Спас мале водосвяття. Тоді відбувався Хресний хід на річки, джерела та інші джерела і висвітлювалася вода в них. Після висвітлення люди йшли купатися в ці водойми і мити в них худобу. Після Мокрого Спаса купання припинялося – вода в річках вже зацвітала і ставала холодною. В цей день було прийнято заривати старі колодязі і святити нові.

Медовий спас у 2017 році дата святкування, традиції і звичаї

До наших днів збереглася традиція влаштовувати напередодні свята і святкові дні – Ярмарки меду. На них приїздять пасічники з усієї округи. Вони прикрашають свої намети і прилавки квітковими букетам. Зазвичай ярмаркова площа наповнюється ароматом квітів і чудовим медовим ароматом, від якого просто неможливо піти хоча б без маленької баночки меду. Рекламуючи солодкий товар, продавці пригощають медом всіх бажаючих і розповідають про лікувальні властивості різних його сортів. До меду на таких ярмарках продаються всілякі солодощі: коржики, пряники, пряники і випічка з маком. Раніше такі ярмарки влаштовувались найчастіше біля церкви, а тепер ця традиція триває на великих площах міст і населених пунктів, супроводжується веселою музикою та народними піснями.

Повір'я і прикмети, пов'язані з Медовим Спасом


З святкуванням Медового Спаса пов'язано багато повір'їв та народних прикмет. З Давньої Русі пішло повір'я, що якщо у цей день не викачати мед з вуликів, то бджоли сусідів заберуть його собі.
Так як Медовий Спас ще в народі називали Мокрим, то багато повір'я і прикмети були пов'язані з водою:

 • доброю прикметою на Медовий Спас вважався дощ, так як було покладено мокнути;

 • искупавшимся в освяченому водоймі буде здоров'я, і не загрожують сварки з домашніми і сусідами;

 • якщо спокутувати худобу у водоймі вона буде здоровою, а корови і кози будуть давати більше молока;

 • освяченою водою треба напоїти птицю, вона дасть більший приріст і знесе більше яєць. • З Маковія літо повертає на осінь і земля вранці вмивається першими холодними росами і благословляється збирання врожаю.
  В Медовий Спас треба до обіду допомогти нужденним, тоді біди і безгрошів'я обійдуть будинок стороною. Існує повір'я, що в цей день Богом прощаються всі «бабині гріхи». Для цього жінка повинна сповідатися в церкві за всі свої гріхи і молити Бога про прощення. Вважається, що після сповіді, молитви і допомоги нужденним – Бог відпустить гріхи і жінка отримає Боже благословення.
  Медовий спас у 2017 році дата святкування, традиції і звичаї

  У народі поширене повір'я, що букети – обереги «маковійчики», освячені в церкві захищають від різних неприємностей і хвороб. З давніх пір існує прикмета, що цілющий букет повинен бути зібраний руками жінок та дівчат. В старовину було поширене повір'я, що чарівний оберіг повинен складатися з 17 трав, квітів і рослин. Зараз обов'язковими складовими «маковейчика» повинні бути:

 • калина уособлює любов і жіночу красу;

 • квіти календули, що володіють цілющою силою від багатьох хвороб;

 • квітучий соняшник, символізує сонце;

 • ласковец, що приносить в дім мир і злагода;

 • трава материнки, сприяє плодючості і продовження роду;

 • гілочки м'яти, наповнюють будинок миром і добром;

 • трава буркуну, службовця примирення після сварки;

 • тирлич, привертає до дівчат кавалерів;

 • трава полину, відлякує злих духів;

 • головки маку, як символ свята і родючості.


 • Складений з цих рослин букет обов'язково треба перев'язати червоною стрічкою і освятити в церкві. Він стане вірним хоронителем вашого домашньо вогнища.

  Після Медового Спаса 2017 настає двотижневий Успенський піст, під час якого народ відзначить Яблучний Спас, а закінчиться піст Горіховим Спасом 29 серпня.
  загрузка...
  Медовий спас у 2017 році дата святкування, традиції і звичаї
  • Коментують
  • Сьогодні
  • Читають