• 12:45 – День Збройних Сил України в 2017 році дата 
  • 14:49 – Коли День Святого Валентина в 2017 році? Коли день закоханих в 2017? 
  • 20:01 – Сценарій 8 березня в дитячому саду для дітей середнього віку 2017 
  • 11:13 – Коктейлі на Новий рік 2017 рецепти з фото 

Пенсійна реформа в Україні 2017: останні новини, особливості та критика

Протягом найближчого року український уряд планує перейти до нової пенсійної системи. Пакет законодавчих актів, що регламентують пенсійні зміни, вже пройшов реєстрацію у Верховній Раді. Реформування планується провести у три етапи. На першому з них буде поведена ревізія солідарної системи пенсійних нарахувань , що діє в країні на поточний момент, і скасування спецпенсій для чиновників. Якщо дані етапи завершаться успішно, з початку 2017 року в Україні буде введена накопичувальна система пенсійного забезпечення і реалізована практика приватного страхування пенсій.


Пенсійна реформа в Україні 2017: останні новини, особливості та критика
У 2017 році українська пенсійна система буде повністю реформована

Основні моменти пенсійної реформи


Головні тези, що описують суть реформування, можна викласти наступним чином:

Уніфікація пенсійних виплат, які будуть однаковими для всіх категорій громадян (на сьогоднішній день розрахунок пенсійних виплат проводиться на основі більш двох десятків законодавчих актів);
Спецпенсії за віком залишаться у таких професійних категорій, як залізничники, металурги, шахтарі, пілоти та стюардеси. Наприклад, шахтарі зможуть піти на заслужений відпочинок в 50 років (за умови, що буде досягнуто планка в 25 років стажу у чоловіків і 20 років – у жінок);
Роботодавці, незалежно від того, чи є вони приватними структурами чи державними, будуть проводити додаткові відрахування на індивідуальні рахунки тих, хто до моменту реформи отримував спецпенсії (зараз ці категорії пенсіонерів отримують гроші з «загального казана» субсидіарного фонду). До таких категоріям пенсіонерів належать громадяни, зайняті в особливо важких і шкідливих сферах, і пенсіонери з більш високим рівнем виплат (держслужбовці, судді та прокурорські працівники тощо);
Відрахування будуть переводитися на особисті рахунки громадян, а пенсійні виплати також здійснюватимуться з індивідуальних рахунків, а не з загального котла, як це практикує солідарна система;
По виходу на пенсію з державного фонду буде виплачуватися мінімальна пенсія, надбавка до якої буде забезпечено відрахуваннями до накопичувального фонду під час роботи;
Передбачається можливість переходу між рівнями пенсійної системи: з рівня 2 (фонд напівприватного типу) можна буде «мігрувати» на рівень 3 (повністю приватний пенсійний фонд);
Пенсійні накопичення можна буде успадковувати. У разі, якщо пенсіонер помре, не отримавши всіх грошей з фондів 2-го і 3-го рівнів, вони будуть передані його спадкоємцям.До кого ставляться нові норми


В новому законодавчому акті зазначено, що громадяни України, які перебувають у віковій категорії до 35 років, повинні в обов'язковому порядку брати участь у накопичувальній системі пенсійного забезпечення. Що стосується громадян віком від 35 до 55 років, вони можуть здійснювати відрахування до накопичувального фонду добровільно. Правда, цей момент ще буде уточнюватися – деякі парламентарії пропонують залишити можливість відмовитися від накопичувальної пенсії тільки тим, кому залишилося 10 років до виходу на пенсію.


Пенсійна реформа в Україні 2017: останні новини, особливості та критика
Для українців старше 35 років перехід до накопичувальної системи необов'язковий

Розміри ставок відрахувань


Розміри відрахувань до накопичувального фонду будуть зростати поступово:

з 2017 року вони складуть 2%;
з 2018 року – 3%;
з 2019 – 4%;
з 2020 року – 5%;
до початку 2022 року передбачено поступове зростання розмірів відрахувань до 7%.Ці суми будуть відраховуватися роботодавцем як додаток до 22% єдиного соціального внеску. Коментар, даний Маріанною Онуфрик, експертом у сфері соцполітики і учасницею групи «Пенсійна реформа», містить слова про те, що такий поступовий перехід повинен знизити ступінь навантаження на солідарну пенсійну систему. Вона також повідомила, що робоча група прогнозує можливість «просідань» в перші роки роботи нової системи, так як буде вилучена деяка частка активів солідарного фонду.


При цьому Онуфрик зазначила, що відсутні суми для пенсійних виплат будуть, швидше за все, компенсовані «несподіваними» резервами. У приклад вона привела досвід грузинських колег, які при проведенні інвентаризації виявили, що близько 1/3 пенсій нараховуються з порушеннями. Попередні підрахунки говорять, що близько 10% пенсій зараз виплачується вже померлим громадянам – компенсація, отримана від виявлення порушень, допоможе покрити можливий дефіцит грошей для пенсійних виплат.


Критика накопичувальної пенсійної системи


Звичайно, не обходиться і без критики нововведень. Експерти-економісти цілком справедливо вважають, що ефект від накопичувальної пенсійної системи буде можливий лише за умови стабільності української грошової одиниці. В іншому випадку пенсійні внески, які зроблять українці, до часу виходу на пенсію знеціняться внаслідок девальвації.


Пенсійна реформа в Україні 2017: останні новини, особливості та критика
Є ризик, що до моменту виходу на пенсію зроблені вклади знеціняться

Сучасні реалії української економіки змушують ставитися до пенсійних нововведень з певною часткою скепсису. Тільки за останні п'ятнадцять років курс гривні до долара опустився з 5-6 до 23-25 гривень за одну одиницю. Аналітики кажуть, що при таких тенденціях захистити кошти фонду від інфляційних проявів не допоможуть навіть інвестиції в будівництво або високоприбуткові акції. Єдиним виходом для збереження активів стане переказ грошей в валютні облігації.


Згідно із заявами Олександра Жолудя, аналітика Міжнародного центру перспективних досліджень, практика країн СНД щодо переходу до накопичувальної пенсійної системи не продемонструвала якихось особливих успіхів. В якості прикладу він навів досвід Казахської Республіки, в якій Пенсійний фонд не зміг компенсувати інфляційні прояви. Єдиною надією залишається таргетування інфляційних показників і, як наслідок, уповільнення зростання цін і зменшення номінальних процентних ставок. Тільки тоді виникнуть передумови для нормальної роботи накопичувального фонду.


Ще одним важливим аспектом ефективної роботи нової пенсійної системи є проведення заходів з детінізації економіки та легалізації фондів заробітної плати. Всім відомо, що в сьогоднішніх реаліях частою є практика, коли роботодавці платять зарплату «в конвертах» або оформляють працівників на неповний робочий день. Це призводить до зменшення внесків в Пенсійний фонд, який міг би наповнюватися в більшому обсязі (за деякими підрахунками розмір «недоотримань» становить до 30-50%).


Пенсійна реформа в Україні 2017: останні новини, особливості та критика
Реформа сприятиме детінізації прибутків безлічі українців

Павло Розенко, коментуючи цей аспект, повідомив, що накопичувальна пенсійна система – це хороший стимул для детінізації зарплат. Працівники почнуть розуміти, що це їх особисті кошти і кошти їх сімей (при накопичувальній системі пенсії стануть правом успадкування), так що самі будуть висловлювати велику ступінь зацікавленості в «білі» зарплати.


Але далеко не всі депутати підтримують нововведення. Так, наприклад, Олександр Дроздик, який є членом комітету з проблем соціальної політики та пенсійного забезпечення, повідомив, що питання про індивідуальних пенсійних рахунках ще буде обговорюватися на зборах комітету, але особисто він вважає введення таких рахунків несвоєчасної ініціативою.


Ніна Південця, що займає пост голови податкового комітету, також висловила думку, що зараз не час для такої реформи. Спочатку потрібно провести реформування податкової сфери, і лише через роки два-три, коли економіка почне підніматися, можна проводити зміни в пенсійній сфері. Зараз такі інновації можуть погано позначитися на бізнесі – не так давно єдиний соцвнесок був знижений з 38% до 22%, а реформа призведе до збільшення податкового навантаження і знову призведе до тінізації зарплат.

загрузка...
Пенсійна реформа в Україні 2017: останні новини, особливості та критика
  • Коментують
  • Сьогодні
  • Читають