• 12:45 – День Збройних Сил України в 2017 році дата 
  • 14:49 – Коли День Святого Валентина в 2017 році? Коли день закоханих в 2017? 
  • 20:01 – Сценарій 8 березня в дитячому саду для дітей середнього віку 2017 
  • 11:13 – Коктейлі на Новий рік 2017 рецепти з фото 

У 2017 році зможуть редагувати геном людини

Біотехнологічна компанія Editas Medicine, яку активно підтримує Білл Гейтс, офіційно заявила, що зможе здійснювати редагування геному людини в 2017 році. Технологія, що дозволяє здійснити таку маніпуляцію, носить назву CRISPR/Cas9.
Передбачається, що з розвитком цієї технології вчені зможуть побороти спадкові захворювання. При цьому ген, що викликає хвороби, буде коригуватися ще на стадії розвитку ембріона. Різні вчені також прогнозують, що застосування CRISPR дозволить в майбутньому повністю змінити життя людини.

CRISPR: як створювалася технологія майбутнього


Історія генної інженерії почалася в 1973 році, коли вчені Стенлі Коен і Герберт Бойєр вбудували в геном бактерії чужорідну ДНК. Це стало першим кроком на шляху масштабних досліджень людського геному, однак домогтися прицільної коригування геному вченим вдалося тільки в 90-х роках.
Для цього був модифікований специфічний білковий комплекс, що отримав назву «цинкові пальці». Один з кінців цього комплексу розпізнавав певна ділянка ДНК, а інший розщеплював його, потім розріз відновлювався за рахунок впровадження фрагмента чужорідної ДНК.
У 2017 році зможуть редагувати геном людини
У 2010 році була розроблена технологія TALENs, в якій також використовувалися специфічні білкові комплекси для розпізнавання і розщеплення потрібній послідовності ДНК, проте сам метод націлювання на певний фрагмент був значно вдосконалений.
Головним проривом в цій області стала технологія CRISPR/Cas9 розроблена в 2013 році. В ній замість білків використовуються короткі фрагменти РНК, які досить легко синтезувати у лабораторії. Назва технології розшифровується, як Clustered Regularly Interspaced Short Паліндромние який repeats, що в перекладі означає «короткі палиндромные повтори, регулярно розташовані групами».
Дана технологія являє собою комплекс, що складається з направляючої РНК, яка розпізнає певна ділянка ДНК, і ферменту Cas9 вырезающего цей фрагмент. Оскільки в клітинах вищих організмів міститься два набори хромосом, то розщеплений ділянка ДНК автоматично «заліковується», копіюючи свого здорового двійника. Також до комплексу можна «прикріпити» чужорідну ДНК для заповнення вирізаного фрагмента.

Таким чином, якщо людська ДНК містить послідовність з мутацією, яка призводить до виникнення захворювання, наприклад, синдрому Дауна, то, теоретично, за допомогою технології CRISPR/Cas9 її можна вирізати і замінити здоровою. Це відкриває величезні можливості практично для всіх розділів науки, і в першу чергу для медицини.

Перспективи технології


Можливості даної технології здаються безмежними, адже прицільне зміна ДНК неймовірно розширює обрії науки. Теоретично, розвиток CRISPR/Cas9 дозволить зробити справжній прорив в таких областях, як: пересадка органів, штучне запліднення, створення ліків, лікування генетичних хвороб, виведення нових культур рослин і навіть розробка біопалива, і це тільки короткий перелік можливих сфер застосування технології. Вчені заявляють, що CRISPR/Cas9 може значно прискорити створення ефективної методики лікування раку і навіть Сніду, які є головними хворобами людства.
Зараз ця технологія знаходиться на стадії дослідження, вчені з різних країн намагаються добитися дозволу для початку більш масштабних випробувань. У 2015 році китайські дослідники спробували скорегувати певний ген у нежиттєздатних людських ембріонах. Випробування пройшло, загалом, невдало, проте вчені отримали цінну інформацію для подальшої роботи.

Складні питання


У 2017 році зможуть редагувати геном людини
З точки зору науки технологія CRISPR/Cas9 неймовірно перспективна, головними перешкодами є питання етики та релігії. Генна інженерія завжди викликала безліч суперечок, і технологія CRISPR/Cas9 не стала винятком. Її противники заявляють про неетичність коригування генома людини, адже ембріон є майбутньої особистістю, яка не давала дозволу на проведення дослідів.
Представники релігії підкреслюють, що ця технологія є блюзнірством, спробою людини стати богом. Також існує думка, що CRISPR/Cas9 створить можливість розробки немовлят «на замовлення» — дітей, яких штучно наділили певним набором якостей. Всі ці питання створюють великий суспільний резонанс і можуть стати стримуючим фактором у розвитку даної технології.
Однак поки ще рано говорити про «проектуванні» дітей і, по суті, надуманих негативних явищах, адже сьогодні CRISPR/Cas9 знаходиться тільки на стадії випробувань.

Відео-новини


загрузка...
У 2017 році зможуть редагувати геном людини
  • Коментують
  • Сьогодні
  • Читають