• 12:45 – День Збройних Сил України в 2017 році дата 
  • 14:49 – Коли День Святого Валентина в 2017 році? Коли день закоханих в 2017? 
  • 20:01 – Сценарій 8 березня в дитячому саду для дітей середнього віку 2017 
  • 11:13 – Коктейлі на Новий рік 2017 рецепти з фото 

Православні пости в 2017 році. Календар постів з харчуванням по днях

Піст — період добровільного тілесного і душевного утримання. У цей час прийнято обмежувати себе в їжі та напоях, розвагах і насолодах заради молитви та богоугодних справ. У православному християнстві періоди утримання приурочені до головних релігійних свят. Кількість пісних днів часом доходить до двохсот в році. Щорічно віруючі дотримуються чотири багатоденних і три одноденних посади, які передують великим церковним святам. Збереглася традиція постувати по середах і п'ятницях. Виняток становлять кілька тижнів, іменованих Суцільними седмицями. В цей час прийом їжі ніяк не обмежується.


Календар постів і трапез на 2017 рік


Скромне харчування — важлива складова посту. Хоча в духовному очищенні вона відіграє лише допоміжну роль, більшість віруючих у відведений час змінюють свій раціон. Крім того, перехід на полегшену їжу часто поліпшує стан здоров'я. На час усіх постів заборонена їжа тваринного походження. Це м'ясо, риба (крім окремих днів), яйця і страви, до складу яких вони входять (наприклад, майонез).


Не можна вживати молоко та молочні продукти: вершкове масло, сметану, кефір, йогурт, ряжанку і так далі. У піст не дозволяється харчуватися фаст-фудом, жирними десертами та солодкою випічкою. Слід також обмежити кількість цукру, солі та спецій в стравах. Що стосується алкоголю, то прийом неміцного вина допускається лише у суботу та неділю, а також у дні пам'яті святих. В інший час алкоголь знаходиться під забороною.


Православні пости в 2017 році. Календар постів з харчуванням по днях
Постование — очищення не лише тілесне, а й духовне

У календарі зустрічається такий вид харчування, як сухоїдіння. Воно передбачає відмову від будь-якої їжі, що зазнала теплової обробці. Раціон постить складається з хліба, сирих фруктів і овочів, сухофруктів, горіхів і меду. Як правило, сухоїдіння поширюється лише на ченців і старообрядців. В середовищі мирян такі обмеження вимагають благословення священика.


Періоди відпочинку і відновлення між постами називаються м'ясоїдами. У ці місяці дозволена їжа тваринного походження. М'ясоїд потрібен для того, що організм міг запастися тваринним білком і вітамінами. Але не варто перетворювати це час на суцільне свято живота, захоплюючись продуктами з високим вмістом жирів та складних вуглеводів. Така їжа лише підніме рівень цукру в крові, що негативно відбитися на вашому самопочутті.


Великий Піст (27 лютого — 15 квітня)

Понеділок — сухоїдіння;
Вівторок — гаряча їжа без олії;
Середа — сухоїдіння;
Четвер — гаряча їжа без олії;
П'ятниця — сухоїдіння;
Субота — гаряча їжа з олією;
Неділя — гаряча їжа з олією.Весняний м'ясоїд

Середа — риба;
П'ятниця — риба.Петрів піст (12 червня — 11 липня)

Понеділок — гаряча їжа без олії;
Вівторок — риба;
Середа — сухоїдіння;
Четвер — риба;
П'ятниця — сухоїдіння;
Субота — риба;
Неділя — риба.Річний м'ясоїд

Середа — сухоїдіння;
П'ятниця — сухоїдіння.Успенський піст (14 серпня — 27 серпня)

Понеділок — сухоїдіння;
Вівторок — гаряча їжа без олії;
Середа — сухоїдіння;
Четвер — гаряча їжа без олії;
П'ятниця — сухоїдіння;
Субота — гаряча їжа з олією;
Неділя — гаряча їжа з олією.Осінній м'ясоїд

Середа — сухоїдіння;
П'ятниця — сухоїдіння.Різдвяний піст (28 листопада по 6 січня)
28 листопада — 19 грудня

Понеділок — гаряча їжа без олії;
Вівторок — риба;
Середа — сухоїдіння;
Четвер — риба;
П'ятниця — сухоїдіння;
Субота — риба;
Неділя — риба.

20 грудня — 1 січня

Понеділок — гаряча їжа без олії;
Вівторок — гаряча їжа з олією;
Середа — сухоїдіння;
Четвер — гаряча їжа з олією;
П'ятниця — сухоїдіння;
Субота — риба;
Неділя — риба.

2 січня — 6 січня

Понеділок — сухоїдіння;
Вівторок — гаряча їжа без олії;
Середа — сухоїдіння;
Четвер — гаряча їжа без олії;
П'ятниця — сухоїдіння;
Субота — гаряча їжа з олією;
Неділя — гаряча їжа з олією.Зимовий м'ясоїд

Середа — риба;
П'ятниця — риба.Православні пости в 2017 році. Календар постів з харчуванням по днях
Великий піст — найсуворіший в списку багатоденних православних постів

Великий Піст


27 лютого – 15 квітня 2017


Найважливіший християнський піст передує святу Великодня і вшановує пам'ять Ісуса Христа. Великий піст вважається найсуворішим у православ'ї. По будніх днях їжу приймають раз на день у холодному (у понеділок, середу і п'ятницю) або теплом (вівторок, четвер) вигляді. У вихідні дні кількість трапез збільшується до двох, дозволяється вживати вино.


Такі суворі вимоги дотримуються переважно у перший і останній тижні посту. У перший день посту (Чистий понеділок), п'ятницю і суботу Страсного тижня (14-15 квітня) вживати їжу не дозволяється взагалі. Якщо ви не можете перенести голодування у зв'язку із станом здоров'я, варто скоротити раціон необроблених фруктів, овочів і горіхів.


Гарячу їжу з олією дозволено їсти в дні пам'яті великих святих, коли вони випадають на понеділок, вівторок і четвер. Якщо ж свято припав на середу або четвер, страви не повинні містити масла, але заборона на вино знімається. Вживання риби допускається в дні Благовіщення Пресвятої Богородиці (7 квітня) та у Вербну неділю (9 квітня). В Лазареву суботу (8 квітня) можна з'їсти невелику кількість ікри.


Петрів піст


12 червня – 11 липня 2017


Цей пост також називається Апостольським, адже він присвячений пам'яті двох учнів Христа — Петра і Павла. Згідно Біблії, перед всесвітньою проповіддю Євангелія святі готувалися до свого діянню за допомогою обмежень в їжі і постійної молитви. Період помірності починається в понеділок усіх Святих, через тиждень після свята Трійці. Харчування в Петрів піст менш суворе, ніж Великий. Церковний статут наказує сухоїдіння по середах і п'ятницях, у понеділок дозволяється гаряча їжа без олії.


Православні пости в 2017 році. Календар постів з харчуванням по днях
На відміну від Великого, Петров пост допускає вживання риби

Якщо на ці дні випадуть свята пам'яті святих, допускається споживання гарячих страв. В день Різдва Іоанна Предтечі (7 червня) можна покуштувати рибні страви. В інші дні дозволяється вільно вживати дари моря. Подавати їх потрібно лише у відварному, тушкованому або запеченому вигляді — смажену їжу Церква не схвалює. В суботу і неділю дозволяється куштування вина в невеликих кількостях.


Успенський піст


14 серпня – 27 серпня 2017


Наступний піст встановлений на честь Діви Марії. У цей час віруючі вшановують пам'ять Матері Божої і обмежують себе в їжі та розвагах перед святом Успіння Пресвятої Богородиці. Режим харчування в ці два тижні досить суворий. В понеділки, середи і п'ятниці дозволена лише суха холодна їжа, в інші дні — гаряча без масла.


Вино і олію можна споживати лише у вихідні. «Рибним днем» залишається свято Преображення Господнього (19 серпня). У народі Успенський піст називають Спасівкою. На його час припадає два з трьох церковних свят, які називають Спасами.

14 серпня — Походження Хреста Господнього, або Медовий спас. В цей день продукцію пасік освячують у церквах і починають приймати в їжу.
19 серпня — Преображення Господнє, або Яблучний спас. На свято святять фрукти, які традиційно не вживають до цього дня.
29 серпня — Врятував Нерукотворного Образу Ісуса Христа, він же Горіховий, або Хлібний спас.Різдвяний піст


28 листопада 2017 – 6 січня 2018


Зимовий пост приурочений до одного з найбільших християнських свят — Різдву Ісуса Христа . Період помірності починається в Філіппов день і закінчується у Святвечір. Меню першого тижня відповідає раціону Петрова поста. Сухоядения дотримуються по середах і п'ятницях, у понеділок дозволяється гаряча їжа без олії. В інші дні можна їсти рибні страви, по вихідних — вино. Риба заборонена на весь період.


4 грудня відзначається свято Введення у Храм Пресвятої Богородиці. В цей день на стіл подають гарячу їжу з рослинною олією, морепродукти і вино. З 20 грудня по 1 січня з раціону будніх днів виключається риба. В останній тиждень перед святом (2-6 січня) суху їжу вживають у понеділок, середу і п'ятницю, гарячу без олії, у вівторок і четвер. Олію можна додавати в страви тільки по вихідним.


Православні пости в 2017 році. Календар постів з харчуванням по днях
Різдвяний піст закінчиться лише в новому — 2018 році

Напередодні Різдва (6 січня) прийнято утримуватися від прийому їжі до появи на небі першої зірки. Весь день тільки віруючі моляться і п'ють воду. Святкова вечеря не обходиться без куті (або куті) — солодкої каші з медом, родзинками і горіхами. Головним напоєм вечора є узвар, прохолодний компот із сухофруктів.


Піст у середу і п'ятницю


Середа і п'ятниця є щотижневими пісними днями. Утримання в середу приурочено до зради Христа Іудою, п'ятничний піст встановлений в пам'ять про муки Ісуса на хресті. У ці дні забороняється вживати продукти тваринного походження. У період між тижнем Всіх Святих та Різдвом Христовим можна вживати рибу та олію.


Якщо на середу або п'ятницю випадають дні пам'яті святих, заборона на олію знімається. За великим християнським святам дозволена риба. Обмеження в харчуванні не діють у період Суцільних седмиць. У 2017 році вони припадають на наступні тижні:

Святки: 7 – 18 січня.
Митаря і фарісея: 6 – 12 лютого.
Сирна (Масляна): 20 – 26 лютого. Накладається заборона на м'ясо.
Пасхальна (Світла): 17 – 23 квітня.
Троїцька: 5 червня – 11 червня.Одноденні пости


У православному календарі відзначено три свята, які прийнято постити. Якщо ці дні припадають не на середу і п'ятницю, віруючим забороняється вживати їжу тваринного походження, включаючи рибу. Гарячі страви з олією можна.

18 січня — Водохресний святвечір. Цей день варто присвятити приготування до Хрещення, або Богоявлению Господнього. Так як свято символізує чистоту, приймати їжу і пиття не можна до виносу свічки після ранкової літургії і причастя освяченою водою. Як і в Різдвяний святвечір, 18 січня варять коливо (кутю та узвар. Інші страви на столі теж повинні бути пісними, а їх загальна кількість — рівним семи, дев'яти або дванадцяти.
11 вересня — Усікновення глави Іоанна Предтечі. У цей день християни згадують мученицьку загибель Івана Хрестителя, якого позбавили голови за указом царя Ірода. 11 вересня не можна нічого різати, так що всі страви на цей день слід готувати заздалегідь. Також не рекомендується подавати їжу в посуді округлої форми. Традиційні страви: грибна юшка, вівсяний кисіль і пироги.
27 вересня — Воздвиження Хреста Господнього. Це свято присвячений пам'яті Ісуса Христа, що піддався тортурам на хресті. Як і в інші одноденні пости, 27 вересня не можна вживати їжу тваринного походження.Православні пости в 2017 році. Календар постів з харчуванням по днях
Для деяких груп віруючих у дотриманні посту можливі послаблення

Особливості дотримання посту


Сучасна церква визнає, що відмова від деяких продуктів може завдати серйозної шкоди здоров'ю. Літня людина фізично не може дотримуватися обмежень раціону, які з легкістю переносить молодий організм. Від тілесної складової посту звільняються вагітні жінки та матері-годувальниці, діти до 14 років.


Хворі та літні люди, зайняті важкою працею або перебувають у дорозі люди можуть розраховувати на послаблення. Слід заздалегідь обговорити міру дотримання посту з вашим духовним наставником. Це надзвичайно важливо для тих, хто постить вперше. Раціон повинен відповідати потребам вашого організму, якщо ви не хочете завершити період утримання в лікарняній палаті.


Не можете відмовитися від тих чи інших продуктів У такому випадку варто відшкодувати пробіл за рахунок читання духовної літератури. Адже головна мета посту – це покаяння і смирення. У дні стриманості недостатньо просто обмежити меню. Вільний час потрібно приділити молитві, налагодженню відносин з близькими і роботі над приборканням гніву, лихослів'я і заздрості. Лише при дотриманні цих умов піст принесе справжнє духовне очищення.

загрузка...
Православні пости в 2017 році. Календар постів з харчуванням по днях
  • Коментують
  • Сьогодні
  • Читають