• 12:45 – День Збройних Сил України в 2017 році дата 
 • 14:49 – Коли День Святого Валентина в 2017 році? Коли день закоханих в 2017? 
 • 20:01 – Сценарій 8 березня в дитячому саду для дітей середнього віку 2017 
 • 11:13 – Коктейлі на Новий рік 2017 рецепти з фото 

Радониця 2017: батьківські суботи в 2017 році

Канони християнської віри наказують здійснювати в церкви поминання померлих рідних і близьких. Поминання у православних віруючих здійснюються в батьківські суботи, яких у православному християнстві налічується 7 з них – 2 називаються Вселенськими, коли відбуваються молебні за всіх померлих на землі. Єдиним днем особливого поминання, який відбувається не у суботу, а на 9-й день після світлого свята Великодня – у вівторок, є Радониця (Радуниця). Радониця 2017 буде відзначатися 25 квітня, а інші дати, на які випадають батьківські суботи в 2017 році, ви можете подивитися в православному календарі 2017.

Історія свята та його назви


Історичні корені свята йдуть в язичництво. Існує кілька припущень, чому цей батьківський день називається Радоницей. Одне з них грунтується на старовинній легенді, що така назва походить від язичницьких імен богів, які були хранителями мертвих душ. Поминальні дні у ті часи називали – Радаваницей, Тризнами або Навий день.
До прийняття християнства на Русі у наших предків було прийнято навесні влаштовувати тижневі бенкету на поховальних курганах. Там вони розпалювали багаття, співали, танцювали і трапезували. Язичники вірили, що так вони шанують, пригощають і догоджають душі предків, які приходять з небесного царства на землю в ці дні. Адже якщо їх зустріти погано, вічно покійні можуть розсердитися і наслати на землю голод і хвороби. Вважалося, що зустріти душі покійних треба з радістю, тому весняні поминки стали називати «Радониця».
За іншою версією, назва пішла від слів «рід» і «спорідненість», так як поминали в цей день померлих родичів. Більшість дослідників схиляється до того, що «Радониця» означає радість і пов'язують це з тим, що в неділю, що настало після Великодня, за церковним писанням Спаситель зійшов в пекло і здобув перемогу над смертю. Тому «Радониця» несе в собі радість, викликану вірою у воскресіння і вічне життя.
Радониця 2017: батьківські суботи в 2017 році

Православна християнська церква, взявши за основу суть весняного поминання, надала йому свій зміст і особливості. Дата святкування «Радониці» була встановлена, виходячи з того, що в храмах у будні дні, наступні за другою неділею після свята Великодня, поновлювалося спів літії за спочилими, яке не проводилося з самого Великого Четверга. Тому поминання померлих припадає на вівторок або в деяких населених пунктах – у понеділок.

Традиції та обряди Радониці: історія і сучасність


Відвідування могил родичів – головна традиція Радониці. У старовину на Радоницу, як і в наші дні, на могили приносили великодню їжу та великодні яйця. Якщо зараз пасхальне яйце просто кладуть на могилу, то раніше було прийнято закопувати під хрестом або, розбиваючи про хрест, очищати і жебракам на «спомин душі». Такий обряд називався «христосування з рідними». Тоді було прийнято влаштовувати на могилі рясні трапези зі спиртним, після яких деякі навіть засинали біля могил. У наші дні церква не вітає розпивання біля могил спиртних напоїв.
В деяких місцевостях не було прийнято ходити на цвинтар. Там вважалося, що в цей день померлі приходять у будинку своїх родичів. Для того щоб їх добре зустріти, з самого ранку растапливали лазню, в якій клали для них на весь день і ніч чисте білизна. В цей час в баню всім заборонялося заходити. З настанням ранку всі домочадці йшли туди і шукали сліди, що свідчать про прихід покійних. Митися в лазні можна було тільки після закінчення Радониці.
Радониця 2017: батьківські суботи в 2017 році

У традиціях Радониці було обов'язково ставити на підвіконня воду і шматочки хліба. Увечері влаштовували поминальний обід, де на столі обов'язково стояли три зайвих тарілки: для сніданку, обіду і вечері померлих. Залишилася після святкової трапези їжу було прийнято роздавати убогим і безпритульним. Після вечері молодь збиралася на вулиці і влаштовувала веселі гуляння.
Найдавнішою традицією Радониці вважається обряд викликання дощу. Зараз ця традиція забута, а раніше наші прапрабабусі розповідали, що в день Радониці небо має послати на землю хоч кілька крапель дощу. Тому дітвору змушували дивитися на небо і на весь голос кричати: «Поливай дощ на бабіну жито, на дідову пшеницю». Викликавши дощ, треба було вмитися водою з небес на щастя. Якщо в Радоницу лунав грім, дівчата поспішали вмитися дощовою водою, щоб довше зберегти свою молодість. Для цього небесну воду треба було пропустити через срібну чи золоту каблучку.

Діти, які живуть окремо від батьків повинні в цей день відвідати батька і матір, інакше Радониця пройде для них не радісно, а сумно, а якщо батьки розсердяться, то неусвідомлено можуть накликати на недбайливих дітей якусь біду.
Церква радить почати Радоницу 2017 з відвідин храму, де слід помолитися за родичів, залишили землю і замовити панахиду. У церкві в цей день проводиться служба, і будь-парафіянин може попросити священика про молитву про померлого близькій людині. У Радоницу прийнято робити пожертвування для церкви, приносити туди великодні страви і продукти, роздавати милостиню нужденним. Вважається, що наші добрі вчинки приносять радість померлим родичам. Тільки після відвідин церкви слід йти на кладовище.

Як вести себе на кладовищі в Радоницу


Церква не дозволяє відвідувати кладовище на Великдень, а робити це слід на Радоницу. Також православ'ям не вітається, коли на могилі залишають їжу. Церква вважає цю традицію язичницьким обрядом. Не треба ставити на могилі склянку горілки з хлібом, що в наші дні стало неоголошеної традицією. Такі поминання неприйнятні для православних християн і вважаються гріхом. Випити спиртне можна тільки на святковому обіді чи вечері вдома, але ні в якому разі їм не захоплюватися. Родинне свято повинен проходити без явного веселощів, але і без сліз і гіркої печалі.
Радониця 2017: батьківські суботи в 2017 році

Рекомендується їжу, яку ви збиралися залишати на могилі, роздати нужденним. Церква стверджує, що так ви даєте можливість покійному людині допомагати людям після смерті, а на могилі повинна залишитися тільки запалена церковна свічка. За православними канонами, прийшовши на кладовище, там потрібно зібратися і згадати родичів, якими вони були за життя, пом'янути добрим словом і помолитися за них.

Прикмети на Радоницу • Коли на Радоницу доводиться молодик, слід очікувати багатого врожаю.

 • Чим більше милостиню та частування роздавати на помин, тим більше дадуть на тому світі.

 • Якщо на Радоницу людина забуде пом'янути батьків, то про нього після смерті не будуть згадувати і в царстві небесному не пригостить.

 • Перший чоловік, який прийшов на цвинтар у день Радониці, отримає особливе благовоління від покійних.

 • Вагітним жінкам не можна приходити на кладовище в Радоницу.

 • Якщо турбувати землю в цей день: копати, сіяти або садити – буде поганий урожай.

 • Коли до обіду на Радоницу ллє дощ, вдень і ввечері дме сильний вітер, то померлі родичі хвилюються, чому до них не приходять на кладовище. Якщо йде дощ без вітру – до щедрого врожаю.


 • Ворожіння на Радоницу


  Радониця 2017: батьківські суботи в 2017 році

  У старовину на Радоницу незаміжні подруги збиралися разом і ворожили. Особливих ворожінь, властивих тільки Радунице невідомо, але застосовувалися ворожіння, які інші святки:

 • впізнавання долі по книзі. Загадували номер сторінки і рядки, на якій читався відповідь, предугадывающий долю;

 • ворожіння з вінком. Дівчата сплітали вінок з березових гілок і пускали його плисти по річці. Куди вінок попрямує, звідти і чекати нареченого, якщо вінок потоне – чекати смерті;

 • ворожіння на березовій гілці. Для цього дівчина зривала з берези гілочку і перед сном клала її під подушку. Побачений у цю ніч чоловік стане її судженим;

 • пророчий сон. У давнину свято вірили, що на Радоницу душі померлих відвідують землю і намагалися вдатися до їх допомоги, щоб побачити пророчий сон. З цією метою люди йшли увечері на цвинтар і просили родичів біля їх могили, послати вночі віщий сон.


 • Правильно виконуючи православні канони святкування Радониці, батьківський день 2017 стане для вас святом, на якому ви відчуєте незримий духовний зв'язок з рідними людьми, покинули нашу землю. Нагадаємо, що Радониця — не єдиний день, коли встановлені поминальні дні в 2017 році. Приділіть своїм померлим родичам кілька днів в році батьківські суботи 2017 щоб пом'янути добрим словом, поставити свічку в церкві і помолитися за їхні душі.

  Резюме.

  Радониця в 2017 припадає на 25 квітня.

  Відвідування могил близьких людей — головна традиція поминальних днів.

  У Радоницу прийнято робити пожертвування і давати милостиню.

  Дати батьківських субот можна знайти в православному календарі 2017 .
  загрузка...
  Радониця 2017: батьківські суботи в 2017 році
  • Коментують
  • Сьогодні
  • Читають